A levegőszennyezés csökkentése vagy a kártérítés? Ez a klímavédelem nagy dilemmája
Az éghajlatváltozás okozta károk és a fejlődő országok kártérítési igénye kapott központi szerepet az egyiptomi klímacsúcson.
A disztópia itt van a küszöbön – jelentette ki az egyiptomi Sarm es-Sejkben folyó éghajlati csúcstalálkozón a konferencián diplomáciai főszerephez jutó Pakisztán klímaügyi minisztere, Sherry Rehman. A hatalmas nyári áradásra utalt, amely az országa harmadát elöntötte, és legalább 30 milliárd dollárnyi kárt okozott, illetve várhatóan minimum két százalékponttal megvágja a GDP idei növekedését.
Az egyiptomi diktatúra klímacsúcsot rendez, de nem akar zöld aktivistákat látni a közelben
Nem segíti a sürgős éghajlati akciótervek elfogadását, hogy az egyiptomi kormány még a szállodaárakat is tízszeresére emeltette, csak hogy megakadályozza a hazai és külföldi civilek, illetve környezetvédő mozgalmak részvételét a Sarm es-Sejkben kezdődő globális klímakonferencián.
Miközben az özönvíz elmosta Pakisztánt, hat olajmulti – az amerikai ExxonMobil és Chevron, a brit Shell és BP, a Saudi Aramco, valamint a francia Total – együttesen 97,5 milliárd dollárnyi profitot zsebelt be a harmadik negyedévben. A 230 milliós lakosságával a világ ötödik legnépesebb országaként Pakisztán a felmelegedést okozó globális szén-dioxid-kibocsátás alig fél százalékáért felel.