Oroszországot feltartóztatja, de valójában Kína ellen készül az USA

4 perc

2022.10.21. 16:30

Oroszország ukrajnai háborúja miatt az USA nemzetbiztonsági stratégiáját két riválissal szemben határozták meg, de az igazi versenytárs Kína lehet, s még az egykori Szovjetuniónál is nagyobb kihívást jelenthet.

Mintha a pekingi pártkongresszus megnyitására időzítette volna a Fehér Ház Joe Biden elnöksége első részletes nemzetbiztonsági stratégiájának kimunkálását, melyben

az USA gyakorlatilag elismeri, hogy szuperhatalmi versengésre kell készülnie Kínával.

(Nem mondott mást Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár-államfő sem a nyitóbeszédében.) A dokumentumot februárban kellett volna összeállítani, ám átdolgozást igényelt rajta Oroszország Ukrajna elleni agressziója. Ami a stratégia összeállítói szerint csak emlékeztet arra, hogy az Oroszország jelentette fenyegetést nem szabad leírni, mert az ország „közvetlen veszélyt jelent a szabad és nyílt nemzetközi rendszerre”.

Kommunista császárrá válik a pártkongresszuson Hszi Csin-ping

A hatalma elé állított maradék korlátok lebontásával hosszú időre Kína vezetője maradhat Hszi Csin-ping, akinek tíz éve alatt az ország a szuperhatalommá válás küszöbére érkezett. A gazdaságban és a társadalomban mutatkozó feszültségek Hszi ambícióit is fékezhetik.

A katonai kudarcok azonban leértékelték Oroszország szerepét a nemzetközi színtéren, így a dokumentum megállapítja, hogy Kína az USA „egyetlen vetélytársa, amelynek egyszerre áll szándékában megváltoztatni a nemzetközi rendet, s egyre inkább megszerzi a célja eléréséhez szükséges gazdasági, diplomáciai, katonai és technológiai erőt is”.