Nem lesz baj, ha spórolok a gázzal? Mit jó átállítani villanyra? Íme pár kevésbé ismert tanács

6 perc

2022.09.04. 06:15

Nem megy-e a gáz- és áramtakarékosság az egészségünk rovására? Mit érdemes gázról villanyra átállítani? Mikor kell nappalra letekerni a fűtést? Néhány, keveset emlegetett szempont.

Ne legyen annyira hideg a hűtőben? Ne legyen annyira meleg a bojlerban? Az energiaárak elszállása miatt felvetődő kérdésekre nem mindig egyértelmű a válasz, ráadásul lehetnek egészen gyakorlati nehézségek is.

Mihez tartsa magát az, akinek a fridzsiderjében hőmérséklet-kijelzés helyett (ami az újabbakban, drágábbakban látható) csak egy tekerőgomb van rovátkákkal, netán számokkal, mondjuk nullától ötig? Erre még a szakember sem tud mást mondani, mint hogy tessék hőmérőt tenni a hűtőbe.

És ha a bojler sem kijelzős okosbojler? A szakértői tipp: mérjük meg a kifolyó víz hőmérsékletét, és filctollal jelöljük be az értéket a bojler tekerőjén.

Mindez azért is érdekes, mert a most újra közhelyszerűen ismételt (ám ettől nem kevésbé érvényes) takarékossági tippek mellett vannak olyan szempontok is, amelyek nem annyira egyértelműek.

Aki például a hűtőt a normának tekinthető 5 fok helyett 7-re állítja, csökkentheti egy kicsit a fogyasztást anélkül, hogy különösebben kockáztatná az ételek megromlását. Az viszont már számítgatást igényel, hogy érdemes-e a régi hűtőt korszerűre cserélni. Ehhez a fogyasztást (amely talán a kezelési útmutatóban vagy az interneten megtalálható) kellene összevetni az áram új, netán későbbre jósolható árával és a mai fridzsider fogyasztásával. Háztartástól függ, hogy hány év alatt térülne meg a beruházás.

Ökölszabályként Schum Gergely, az Energiaklub projektvezetője azt mondja: egy 10–15 éves vagy régebbi hűtőt már mindenképp érdemes kicserélni.