Több száz milliót fizet a magyar állam, mert már 31 éve zajlik egy cég felszámolása
Fejenként többmilliós kártérítést köteles fizetni a magyar állam a rég elfeledett Radius-Hungaricus Rt. csaknem ezer kifosztott hitelezőjének a 31 éve húzódó felszámolás miatt.
Ha lenne ilyen verseny, minden rekordot megdöntene a Radius-Hungaricus Rt.: a rendszerváltás utáni első magán-részvénytársaságként, 1989. január 2-án alakult, de már 1991 nyarán felszámolásra jutott, miután a károsultak rájöttek, hogy átverték őket. Utóbbi nem annyira meglepő a vadkapitalizmus időszakában, az már inkább, hogy az eljárás azóta is tart. Már-már minden reményüket elvesztették a befektető-hitelezők, amikor idén a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elkezdett kártérítéseket megítélni a hozzá fordulóknak az elhúzódó eljárás miatt.
A magyar államnak fejenként jellemzően 9100 eurót, azaz csaknem 3,5 millió forintot kell fizetnie. A bíróság első körben az 1992–2020-as időszakra, 28 évre ítélte meg a pénzt, tekintet nélkül arra, hogy jogos-e, és mekkora az adott követelés. A Radius 822 ismert hitelezője közül eddig körülbelül kétszázan mentek el Strasbourgig, így
a számla már most több mint 600 millió forint, a nyilvántartásba vett összes követelés triplája.
Alighanem egyedülálló a magyar cégtörténetben az is, hogy e hitelezők eredetileg részvényesek, vagyis tulajdonosok voltak, akik még a Radiusra alkalmazott, a rendszerváltás előtti jog szerint sem léphettek volna át hitelezői státuszba. A Radius Rt. azonban, ahogyan azt a korábban jól működő Rádiusz Kisszövetkezetből ismert Molnár László – itt már elnök-vezérigazgatói rangban tetszelegve, noha e tisztségét hivatalosan be sem jegyezték – egy 1989. őszi, a Mozgó Világban megjelent interjúban azt mondta: arra készül, hogy idevarázsolja Amerikát. Nyilvánosan gyűjtött forrásokból egyfajta befektetési bankként mindenféle perspektivikus tevékenységekbe szállt volna be, sőt még tőzsdét is akart alapítani.