Több mint háromezer milliárd: mit veszítünk azzal, hogy még mindig nem sikerült megállapodni az EU-val?

7 perc

2022.11.25. 04:30

A forint gyengülése, a devizatartalék kimerülése, a növekvő államadósság és a piaci szereplők bizalmatlansága mind köthető a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti, gyakorlatilag a parlamenti választások óta húzódó vitájához. Mennyire késett el az ország? Mire lehet számítani, ha még hónapokig tart a civakodás?

„A forint a magyar kormány és az Európai Bizottság közötti vita miatt gyengül” – kevés olyan mondat volt, amit ennyiszer kellett leírnunk ebben az évben, és jó eséllyel a következő időszakban sem felejthetjük még el. Az mindenesetre sokatmondó, hogy amíg a tavaszi országgyűlési választások másnapján (és a jogállamisági eljárás bejelentése előtti napon), április 4-én 378 forintot kértek egy euróért, november 24-én már 415-öt, és közben járt már 435 forintnál is az árfolyam.

A forint trendszerű gyengülésének persze csak egyik oka az uniós forrásokról szóló megegyezés hiánya, hozzájárul ehhez a háború, az energiaválság is – de leginkább ez a három dolog így együtt magyarázhatja, miért erőteljesebb az árfolyam esése még a lengyelekénél is, pedig ők ugyanúgy vitában állnak az EU-val, ráadásul közelebb vannak a háborúhoz is.