Belerondíthat Károly és Kamilla megkoronázásába az indiai kormány

2 perc

2022.10.13. 12:06

A koronán található Koh-i-Noor gyémánt miatt nő a feszültség.

Amennyiben a vitatott Koh-i-Noor gyémánt is díszíteni fogja Kamilla királyné koronáját a jövő májusi koronázáson, az a brit gyarmati múlt „fájdalmas emlékeit” fogja a felszínre hozni – figyelmeztet az indiai kormányzó párt.

Amikor Károly, akkor még walesi hercegként, néhány évvel ezelőtt felvetette, szeretné, ha a feleségét is királynévá koronáznák, amikor ő király lesz, az volt a terv, hogy az anyakirálynénak – II. Erzsébet királynő anyjának – a koronáját használják majd a jeles napon.

A korona értékét szinte lehetetlen felbecsülni: 2800 gyémánt díszíti, és a rajta lévő kereszt foglalatában található a 105 karátos Koh-i-Noor gyémánt is. Az egyik eredettörténet szerint ezt a hatalmas gyémántot az – akkor még csak 10 éves – utolsó szikh császár ajándékozta Viktória királynőnek. Az ajándékozás ténye azonban vitatott, és India mellett még legalább két ország követeli a visszaadását.

A koronaékszerek ékkövét természetesen le lehet cserélni egy másik drágakőre, de egyelőre nem világos, hogy születik-e ilyen döntés. Mindenesetre Narendra Modi indiai miniszterelnök kormánya jelezte, hogy a koronázási ünnepség jó néhány indiait visszarepít majd a brit birodalom valóságába.

A Buckingham-palota egyelőre nem kommentálta az ügyet, viszont a héten jelentette be, hogy III. Károlyt 2023. május 6-án fogják királlyá koronázni. A hagyományokat a modernséggel ötvöző ceremónia részleteiről később adnak majd információkat.

A királynő 10 legszebb gyémántja között számontartott Koh-i-Noor gyémántot Viktória királynő még brossként viselte, VII. Eduárd felesége, Alexandra volt az első, aki (1902-től) a királyné koronájának ékköveként használta. 1911-ben belefoglalták V. György uralkodó feleségének, Mária királynénak készített koronájába is, mely 1937-ben VI. György feleségéé, Erzsébeté lett. II. Erzsébet édesanyja birtokában volt a Koh-i-Noor egészen az anyakirálynő 2002-ben bekövetkezett haláláig.

Hogy pontosan honnan származik a drágakő, azt nem lehet megmondani. Először 1628-ban említették, 1813-ban került vissza Indiába és 1849-ben került brit tulajdonba.

Az indiai kormány 2016-ban még azt nyilvánította ki, hogy a Koh-i-Noor gyémántot nem lopták a britek, hanem ajándékba kapták.