Sylvie Kauffmann: Kelet javára változnak az erőviszonyok az EU-ban

2 perc

2022.09.01. 05:30

Varsó hatalmas lehetőséget szalaszt el, mert mintaszerűen bánik a sok millió ukrán menekülttel, szoros a viszonya Kijevvel, és kulcsszerepet játszik a fegyverszállítmányok eljuttatásában, így lényegesen felértékelődne szerepe az EU-ban – ha rendezné a jogállami vitát. Lapszemle.

Nőtt a volt szocialista országok befolyása az Unióban, mert bebizonyosodott, hogy joggal voltak bizalmatlanok Vlagyimir Putyinnal szemben, továbbá frontállamként a stratégiai jelentőségük is nagyobb lett. Ezáltal azonban a súlypont eltolódik az egykor oly befolyásos német–francia tengely rovására, amit igazol a mostani vita, tehát hogy betiltsák-e a vízumok kiadását az orosz állampolgárok számára a Schengeni övezetben.

Így látja a helyzetet Sylvie Kauffmann, a Le Monde volt főszerkesztője, aki – állandó vendégszerzőként – a Financial Timesban tette közzé véleményét. Az egészen kiváló európai elemző emlékeztet arra, hogy a tilalmat az ukrán elnök kezdeményezte, és a lengyelek, finnek, baltiak, valamint a csehek azonnal melléálltak. A németek és a franciák ellenezték, küzdeniük kellett, hogy álláspontjuk legalább valamennyire érvényesüljön.

Ez nem a szokásos kelet-nyugati törésvonal, tehát nem a régi Európa áll szemben az újjal.

A háború szövetségeket robbantott szét, így Orbán Viktor Kreml-barátsága megbénította a Visegrádi Csoportot. Lengyelország és a 3 balti köztársaság ugyanakkor immár számíthat az északi államok támogatására, ily módon Párizs és Berlin védekezésre kényszerül.