Ziemowit Szczerek író: Orbán Viktor egy gigászi tank, Gyurcsány Ferenc sármos széltoló

5 perc

2022.03.15. 13:00

A Via Carpatia lengyel szerzője nem a Békemenet lengyel légiójával járt Magyarországon. Interjúnkban elmondja, sok kis utat tett meg egy olyan országban, ahol a hegemónia visszaállításáról álmodoznak, ehhez régi-új szövetségeseket keresnek, és a jelek szerint találnak is. Bejön neki Gyurcsány Ferenc, Orbán Viktorról pedig azt mondja, veszélyes játékot űz, de hatékony. Interjú.

HVG: Azzal népszerűsítik a könyvét, hogy a lengyel újságírás fenegyereke írta. Nálunk az újságírás fenegyerekeit manapság leginkább azzal jellemzik, hogy Soros zsoldjában állnak. Lengyelországban mi kell ahhoz, hogy valaki fenegyerek legyen?

Ziemowit Szczerek: Nem tudom igazán, talán csak az, ami az eddigi munkáimból is kiderül, hogy nem tartozom egyik trendhez vagy hullámhoz sem. Baloldalinak tartom magam, de keményen kritizálom a baloldalt. Az erkölcsi útmutatóim liberálisak, de nem tudom szó nélkül hagyni a mai liberális kemény mag önzését, rövidlátását. A végletekig értetlen, kiforratlan jobboldal, annak is az egyre durvább pozíciókat elfoglaló populista része teljesen más, abszurd kategória. Ha manapság valaki nem tartozik a közösségi média egyik buborékjába sem, akkor fenegyereknek kiáltják ki. Mellékesen, és ez olyan megjegyzés lesz, ami kiátkozást von maga után: Soros Györggyel nincs bajom. Ő jó ügyért harcol. Még csak nem is ideológiáról van szó, hanem alapfokú logikáról, ok-okozati láncolatról.

Ha bezárjuk magunkat a nemzeti egoizmusba, a következő lépés ezeknek az egoizmusoknak az összecsapása, és ezzel vége is a történetnek.

HVG: Hogy született a Via Carpatia?

Z. Sz. : A kelet-közép-európai térség érdekel. Magyarország különösen izgat, úgy is mondanám, a magyarok módfelett érdekes nemzet. Kiváltképp most, hogy Orbán Viktor az illiberális demokrácia valamiféle „pápája”, és egyre több politikus az ő modelljére építi a saját rendszerét, mint Jaroslaw Kaczynski, Alekszandar Vucsics vagy Janez Jansa. És persze itt vannak Orbán kortársai, Vlagyimir Putyin, Recep Tayyip Erdogan, akiknek a modellje ugyanazt a mechanizmust követi, csak még keményebb. Magyarország Belső-Ázsia felé tekinget, én nem látok ilyen messzire. De történelmileg és kulturálisan is foglalkoztat a téma. Ahogy Slavoj Zizek szokta mondani, és így tovább, és így tovább, én is bele-beleszaglászgattam a dolgokba.

Balázs Zoltán: Ami Oroszországnak fáj, azt nem lehet meggyógyítani

A fenyegetés nem ajánlat. Győzelmet lehet vele aratni, de sikeressé válni nem. Oroszország győzelmekben gazdag, hódolat és taps köszönti. Ám nem tisztelik, ami megalázó érzés. Vélemény.