Égre-földre keresik a megoldást, mivel és miből fűtsék elég melegre az iskolákat a télen

9 perc

2022.08.22. 04:30

A szakemberek szerint nem ördögtől való az iskolaépületek fűtési rendszerének felülvizsgálata, és egyes helyeken akár átállítása szilárdtüzelős megoldásokra, de általánosan nem megoldható a „közoktatás gáztalanítása”. A hőmérsékletet viszont valóban csökkenteni kell.

„Az elhúzódó háború és a brüsszeli szankciók miatt Európában gázhiány van, kritikus gázválság lehet, ezt Brüsszel is elismerte azzal, hogy gáztakarékosságot írt elő a tagállamoknak, sőt felvetette a nemzeti gázkészletek elvételének lehetőségét. Magyarországnak is fel kell készülnie erre az eshetőségre, ezért rendeltük el annak a felmérését, hogy egyes iskolák fűtését gázválság esetén át lehet-e állítani fatüzelésre. A felmérés még folyamatban van” – írta a Belügyminisztérium, amikor arra kérdeztünk rá, hogy feldolgozták-e már az augusztusban e témában kiküldött levelekre érkező válaszokat, és hogy milyen realitása van átállni az iskoláknak a fatüzelésre.

Egyelőre tehát nincs döntés az előttünk álló, a legtöbb családot, céget és intézményt is érintő, egekbe szökő rezsidíjjal megnehezített téli hónapokkal kapcsolatban. Bár keresi az állam az alternatív fűtési lehetőségeket a közoktatásban, felmerült az is, hogy tantermen kívüli, digitális munkarenddel ússzák meg az intézmények rezsiköltégeinek elszállását, ezek egyelőre csak kósza pletykák. Ez utóbbit egyébként a köznevelésért felelős miniszter (azaz Pintér Sándor belügyminiszter) rendelhetné el, de mint írták „ilyen döntés nem született, annak előkészítése nincs napirenden”.

  • Elháríthatatlan ok

Ugyanakkor ez a lehetőség sem kizárható. Beszédes passzus került a tanév rendjét leíró – a mellesleg példátlanul későn, július végén megjelent – rendeletbe. „Ha az iskola ellenőrzési körén kívül eső elháríthatatlan ok miatt az iskola működtetése nem lehetséges, az iskola igazgatójának jelzése alapján a köznevelésért felelős miniszter az érintett iskolában, feladatellátási helyen, évfolyamon vagy osztályban határozott időre tantermen kívüli, digitális munkarendet rendelhet el.”

Ez az „elháríthatatlan külső ok” lehet egy újabb járványhullám, de lehet akár a gázhiány is, vagy éppen az, hogy nem lesz, aki tanítson és/vagy felügyeljen a gyerekekre.