Ürge-Vorsatz Diána: Nálunk nincs se folpack, se alufólia, a papírtörlő használata is tilos
Hogyan él az ország legismertebb klímakutatója? Miként teszi fenntarthatóbbá a saját háztartását az ENSZ klímajelentéseket készítő testületének (IPCC) alelnöke, Ürge-Vorsatz Diána? A CEU-n dolgozó professzor hétgyerekes édesanya, és szerinte a nagycsaládos lét megtanít arra, hogyan faragjunk le a környezeti lábnyomunkból. Interjú.
A Nő: Ha jól tudom, éppen kisebb házfelújításban vannak a férjével. Átalakítanak bármit abból a célból, hogy az otthonuk fenntarthatóbb legyen?
Az interjú a HVG Extra Magazin – a Nő 2021/3. számában jelent meg.
A magazin írásait a hvg360-on itt találhatja meg.
Ürge-Vorsatz Diána.: Ez a felújítás most nagyon kismértékű, csupán a nyílászárókat tartjuk karban. Az viszont fontos szempont, hogy nem veszünk újakat, inkább évente felújítjuk őket, pedig már 30 évesek.
Amikor valamiből újat veszünk, lebegjen az a szemünk előtt, hogy az új terméket hatalmas környezeti lábnyommal jár legyártani, és a régi hulladékát elhelyezni. A renoválás sokkal kevésbé káros. Az emberiség összhulladékának ráadásul több mint a fele építkezésekkel kapcsolatos, és az építőipar egyre több műanyagot használ a természetes anyagok helyett, amiből mikroműanyag-szennyezés árad a környezetbe, a táplálékunkba, az ivóvizünkbe.
Az olajcégek már látják, hogy ki kell szállniuk az üzemanyagüzletből, és ezért a fosszilis energiahordozókból készülő műanyagok gyártására csoportosítják át kapacitásaikat. Én azt javaslom, hogy ha már valaki felújít, akkor az próbáljon meg minél kevesebb dolgot kidobni és természetes anyagokat használni. Ez igaz mindenre, a ruházkodásra is. Szokjunk vissza a fára, szalmára, pamutra, gyapjúra, ahol lehet.
A Nő: Felújítani mindig idő- és energiaigényesebb dolog, mint újat vásárolni. A fenntarthatóbb életmód eleve sokkal több odafigyelést kiván meg az embertől. Hogy van ideje a munka és a család mellett arra is figyelni, hogy a lehető legkörnyezetbarátabb módon éljenek?