Náci milliárdosok – 7. rész: „Hitler támogatása egyszerűen szükséges volt”

8 perc

2022.07.18. 17:30

Hogyan fonódott össze a német nagyipar és a hatalom felé igyekvő, majd a hatalmat birtokló német nemzetiszocialista párt? Hogyan talált egymásra a náci vezérkar és a nagytőke? Miként segítette az üzleti elit kényszerből vagy meggyőződésből Hitler terjeszkedését és hatalmi politikáját? És mi történt a második világháború után a kollaboráns gazdasági szereplőkkel? Erről szól a HVG Könyvek Kiadónál megjelent Náci milliárdosok című kötet (szerzője David De Jong holland történész, oknyomozó újságíró), melynek több részletét is bemutatjuk az elkövetkező hetekben.

David de Jong: Náci milliárdosok
Sorozatunk minden részét itt olvashatja el. A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

August von Finck báró számára sokkal nyugodtabban telt a háború, mint Günther Quandtnak és Friedrich Flicknek. A 46 éves arisztokrata két tizenéves fia még túl fiatal volt ahhoz, hogy utódlásról essék szó. Finck a berlini Dreyfus bankot és a bécsi Rothschildot jóval a háború kitörése előtt árjásította. Ezért aztán a bankár hátradőlhetett, és nyugodtan szemlélhette egyre növekvő privátbankját, a Merck Fincket, és felügyelhette a családi befektetéseket az Allianzban, valamint a Münchener Rückben. Nem kellett fegyvergyártással, kényszermunkásokkal és az összes egyéb háborús fejfájással vesződnie, mint a többieknek (egyetlen háború alatti fejfájása azért mégiscsak akadt: elvált).

Még 8 millió birodalmi márkát is gyűjtött a müncheni Haus der Deutschen Kunstnak, miután Hitler „kifejezte azon kívánságát”, hogy legyen egy másik épület is, amelyben építészeti kiállítást tartanak. A háború miatt ez sosem épült meg. Közben Finck folytatta különféle üzelmeit is. Még Günther halott barátja sem volt biztonságban a kapzsiságától. 1941-ben a Merck Finck és az IG Farben kisajátított egy osztrák magnezitbánya-vállalatot, miután annak amerikai tulajdonosa, Emil Winter meghalt. Winter keresztény német emigráns volt, aki Pittsburghben acélipari mágnás lett. Günther igazán csodálta Wintert és a vállalatát.44 Magdával még meg is látogatták pittsburghi fejedelmi villájában, amikor az Egyesült Államokban jártak. Csak hát… közben „ember embernek farkasa” lett.

A Haus der Kunst (a korábbi Haus der Deutsche Kunst) épülete Münchenben, 1953-ban
Bundesarchiv B 145 Bild-F000899-0005 / Wikipedia

Von Finck nyugalma és békéje azonban hirtelen veszélybe került, miután a Wehrmacht 1945. május 8-án megadta magát. Az antiszemita árjásítót és a közismerten fukar bankárt azonnal házi őrizetbe vették az amerikai katonák a Münchentől keletre fekvő möschenfeldi birtokán. A híresen takarékos bankár dermesztő hidegben, egy molyette, régi bundában fogadta őket, noha rengeteg fája volt, és fűthetett volna. Gyorsan eltüntette a zongora tetejéről a neki dedikált Hitler-fotót is. Az arisztokrata dokumentumait lefoglalták és Münchenbe küldték; ott az amerikai hatóságok a Merck Fincket már vagyonkezelői gondnokság alá vonták, ez volt a szövetségesek politikája a német vagyon megőrzésére. Egy koncentrációstábor-túlélőt neveztek ki a Merck Finck élére. Von Fincket pedig eltávolították Európa két legnagyobb biztosítója, az Allianz és a Münchener Rück felügyelőbizottsági elnökségéből is. De egyelőre ő maradt a fő részvényes mindkét cégben.