Megjárhatja az a magyar bank, amelyik 10 millió eurós hitelt mer adni Marine Le Pennek
Ha a nevét titkoló pénzintézet rosszul méri fel a szélsőjobboldali politikus esélyeit a francia elnökválasztáson, könnyen búcsút inthet pénzének. Korábban egy cseh–orosz bank vállalkozott Le Pen támogatására, ám gyorsan csődbe ment.
Titoktartási szerződést kötött Marine Le Pen francia szélsőjobboldali politikus és az a magyar bank, amely 10,6 millió eurós hitellel segíti a kampányát. Elkél a segítség, hiszen a Nemzeti Tömörülés egyetlen franciaországi banktól sem számíthatott kölcsönre, és más uniós tagállamok pénzintézetei sem lelkesedtek az ötletért. Azt pedig a francia szabályok nem engedik meg, hogy az Európai Unión kívülről szálljon be bárki efféle hitellel a választási küzdelembe.
Így került képbe az a lapzártánk idején ismeretlen magyar hitelező, amelyik arra spekulál, hogy Le Pen biztosan bejut az elnökválasztási küzdelem második fordulójába. Mert ha nem ez történik, adós és hitelező egyaránt bajba kerülhet. Franciaországban az egyéni támogatók és más donorok legfeljebb fejenként 4600 euróval segíthetik az elnökjelölteket, gazdasági társaságok és jogi személyek pedig ezt egyáltalán nem tehetik meg. A választások után azonban az állam egyösszegű utólagos támogatással téríti meg a kampánykiadások egy részét azoknak a jelölteknek, akik öt százaléknál jobb eredményt értek el. Öt évvel ezelőtt Emmanuel Macron 16,7 millió eurót, Marine Le Pen 12,4 milliót tett fel a győzelmére, utólag mindketten 10,7 millió eurós támogatásban részesültek.
Bár a Le Pennek nyújtott hitelről Gulyás Gergely kancelláriaminiszter azt állította, hogy nem tudott róla, valószínűtlen, hogy a hitelező a miniszterelnököt megkerülve szállt volna be a kampányba.