Kovách Imre: Nem lehet a NER-t azzal legyőzni, hogy forradalmat ígér az ellenzék
Az ellenzék nem kínált semmit, ezért szerzett újra kétharmadot a Fidesz, és nem igaz, hogy a rendszer ne lenne leváltható – erről beszélt a hvg360-nak adott interjúban Kovách Imre szociológus. Szerinte az ellenzéknek komoly stratégiaváltásra van szüksége, és a rendszer javításáról kellene beszélnie a radikális változások helyett.
„Korszakhatárhoz értünk: az elmúlt 12 évben annyira felhozta a gazdaságot és a saját hatalmát a NER, hogy Orbán Viktor már kitűzhetne új stratégiai távlatokat, visszatérhetne a polgárosodás irányába, amit 1998 és 2002 között képviselt” – mondta a hvg360-nak Kovách Imre szociológus.
Ez nagyobb egyéni és közösségi autonómiával is járna, ennek azonban semmi jele. Az új kormány programja inkább központosítást jelent, hétfői eskütétele után pedig Orbán Viktor miniszterelnök a Parlamentben arról beszélt, a veszélyek és bizonytalanság évtizede következik, de a családtámogatási intézkedések, a rezsicsökkentés, a nyugdíjak értékállósága megmarad.
Szupertitkosszolgálatot kap Orbántól Rogán Antal
Rogán Antal kezében futhatnak össze a titkosszolgálatok információi, sőt a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter egy, gyakorlatilag újonnan létrejövő szupertitkosszolgálat élén állhat majd - egy benyújtott törvényjavaslat alapján. Pintérnél csak a rendőrség marad, az eddig a Belügyminisztérium irányítása alatt álló és Schadl György és társai ellen kutakodó Nemzeti Védelmi Szolgálatot elsorvaszthatják, ellenben az Alkotmányvédelmi Hivatal megerősödhet.
Mindebből az is következik, hogy nem változik a társadalompolitika sem, és hogy Orbán továbbra is a meglévő bázisára épít.
Az Orbán-rendszerről sokat felfed G. Fodor Gábor könyve, az Orbán-szabály, melyben a „Horn-együtthatót” emlegetve azt írja, a rendszerváltozás okozta csalódottságot Hornék a saját előnyükre fordították, „a sejtekig hatolva konzerválták a kádárizmust”, és ennek köszönhetően hosszú ideig sikerrel menedzseltek egy olyan társadalmi többséget, akiket G. Fodor „az államból élőknek” nevez, és amely politikai többséget hozott neki.
A Fidesznek ezzel kellett leszámolnia, Orbánnak pedig azt kellett bizonyítania, hogy a politika több, mint elosztási verseny – teszi hozzá.
A könyvből ugyanakkor az is kiderül, hogy lényegében Orbán is ugyanarra a rétegre épít – még ha más szociális megközelítéssel is –, mint Horn.