L. Ritók Nóra: Lehet, hogy rend lesz, de olyan veszteségek árán, amit nem tudunk kiheverni
Az Igazgyöngy Alapítvány vezetője arról írt, miért nem jó, hogy az új kormányban a Belügyminisztériumhoz került az oktatás és az egészségügy.
Feszülő ellentmondások címmel tett közzé bejegyzést közösségi oldalán L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány vezetője azután, hogy olvasta Pintér Sándor belügyminiszternek a parlamenti bizottsági meghallgatásokon elhangzott mondatait. Pintér tárcája a következő kormányzati ciklusban a közoktatásért és az egészségügyért is felelős lesz. Hogy milyen hozzáállásra számíthatnak az e területeken érintettek, mutatja, hogy a belügyminiszter közölte: „oktatni csak abban az osztályban lehet, ahol rend van”. A tanárok polgári engedetlenségként meghirdetett tiltakozásáról pedig azt mondta: „Jogot végeztem, nem ismerem ezt a kifejezést”.
A tanárok és Pintér Sándor keménykedése: mi is az a polgári engedetlenség?
Rossz jogszabályok ellen kisebb jogsértésekkel is lehet tiltakozni, de a következményeket is vállalni kell.
L. Ritók ezzel szemben arra hívta fel a figyelmet a bejegyzésében, hogy „az oktatásnak és az egészségügynek az empátia az alapja. Abból az attitűdből táplálkozik, hogy megértem a másikat, empatikus vagyok vele, elfogadom, a szocikulturális közegével együtt értelmezem, segítem, fejlesztem, motiválom, bátorítom. Hogy türelmes vagyok vele, szeretettel, kedvességgel és megértéssel fordulok felé, nem pedig erőből kényszerítem rá, amit akarok. Megértem a kiszolgáltatottságát, ha beteg, ha gyerek, és a folyamatokban, amiben hozzám kapcsolódik, pozitív vagyok vele, és tudom, ő a fontos. Akit rám bíztak, akár gyerekként, akár betegként.”
Elismeri L. Ritók is, hogy e két területen is kellenek a szabályok, kell a szabályozás, „de ez nem írja felül az empatikus attitűdöt, amit elvár tőlem a szakmaiság. Itt lehet visszakérdezni… és elvárható a türelmes magyarázat. Ha kell, többször is. Az oktatásban gondolkodó embereket szeretnénk nevelni, ami azt jelenti, hogy nem gond a megkérdőjelezés, teret kell adnom a vitának, mert ez is egy fejlesztés.”
Pintér Sándor ígéri, hogy nem fog műteni, de a hálapénzt és a dohányzást üldözi
A rendőrség világa más, ott minden leszabályozott, nincs visszakérdezés, ott végrehajtás van, alap a felettesnek való engedelmeskedés – írja az Igazgyöngy vezetője. „Aki megkérdőjelez, az nem jó csavar a gépezetben. Ott egy merev katonai hierarchia elvei szerint szerveződik a munka. Az empátia az ilyen rendszerekben másodlagos. Az utasítást végre kell hajtani, akkor is, ha nyilvánvalóan rossz döntésen alapul. A rendőrségnek is megvan a maga helye és funkciója. A rendvédelem, a bűnözés visszaszorítása, a közlekedési szabályok betartása, az emberek biztonságának garantálása, stb. De az attitűd ami a rendőrségen van, fényévekre van attól, ami a pedagógiában…”
Pintér Sándor: Továbbra is Maruzsa Zoltán felel a közoktatásért
Az Orbán-kormányok állandó belügyminisztere szerint rend van és még nagyobb rend a cél. Ezt Pintér Sándor a honvédelmi és rendészeti bizottsági meghallgatásán mondta szerdán délelőtt. A titkosszolgálatok elcsatolására úgy reagált, ha így precízebb lesz a kormányzati munka, akkor ezt így kell végrehajtani.
L. Ritók szerint az a viszonyulás, amely Pintérnek a bizottságok előtt elmondott szavaiból sugárzik, „mind iszonyatos erővel mutatja ezt az ellentmondást. Az ilyen ellentmondások pedig szétfeszítik a rendszereket. Lehet, hogy rend lesz... de olyan veszteségek árán, amit nem tudunk kiheverni. A munkánk lényege vész el. És én nem akarok erőből kikényszerített rendet”.
Az Igazgyöngy vezetője olyan világot szeretne, „ahol az emberek empatikusak, támogatják egymást. Ahol együtt alakítják az együttélés szabályait, és nem a központi döntések határozzák meg, milyen legyen az, amivel csak annyi dolgunk lehet, hogy betartjuk, különben... Ha az oktatásban és az egészségügyben elveszítjük az empatikus attitűdöt, milyen életünk és milyen jövőnk lesz? Mert kétféle attitűddel nem szerepelhetünk egy rendszerben. A Belügyminisztérium rendszerében a katonai hierarchia attitűdje a meghatározó. Ami oda tartozik, annak úgy kell működnie.”