Csák János miniszterjelölt: Amit teszünk, annak a négy emberi jót kell támogatnia
Konkrét intézkedések helyett filozofikus gondolatokkal volt tele a leendő innovációs és kulturális miniszter bemutatkozása a népjóléti bizottságban.
Újoncként vett részt népjóléti bizottsági meghallgatásán Csák János, akit a kulturális és innovációs minisztérium élére szán Orbán Viktor. A tárca vezetőjeként Csák alá tartozik majd az innováció, a felsőoktatás, családpolitika, kutatás, tudomány és gyermekjólét is. Az üzletember-exdiplomata most először kapott kormányzati pozíciót, mint korábbi portrénkban megírtuk, 2011 és 2014 között Magyarország londoni nagyköveteként dolgozott, de vezette a Matávot, volt a Mol-csoport elnöke, de a Heti Válasz kiadóját is segítette.
Mivel – Csák szavaival élve – ez egy új tárca és különleges portfólió, először azzal kezdte, hogy bemutatta az új minisztérium feladatait egy „feladatunk értelmezése” táblázatban. A bemutatkozás azonban inkább volt filozofikus eszmefuttatás, az egyáltalán nem derült ki belőle, hogy a következő négy évben milyen konkrét intézkedések várhatók a felsőoktatás, a családpolitika, a gyermekjólét, a szakképzés, vagy éppen a tudománypolitika területén.
A leendő miniszter inkább a minisztérium morális feladataira koncentrált.
„Először azt kell tudnunk, hogy miért teszünk dolgokat, majd ennek módját kell megtalálni” – sorolta a feladatokat. Véleménye szerint ugyanis bármit is tesz, mindannak az emberi jókhoz kell vezetnie: a kötődéshez, a gondoskodáshoz, az egyensúlyhoz, és a békéhez-biztonsághoz.
A tárcánál lévő funkciók ezt a négy emberi jót fogják támogatni - hangzott az eszmefuttatás.
A leendő miniszter prezentációját filozofikus gondolatokkal folytatta, melyben azt próbálta értelmezni, hogyan vezethet minden vissza az emberi jókra.
„Az innováció és a technológia, mint egy cunami, átcsap az emberek feje fölött” – ezért Csák szerint neki az a feladata, hogy megteremtse, ezek ne rombolják, hanem építsék, jobbá tegyék az életet. A minisztériumhoz került a családpolitika is, itt Csák az ideálok fontosságát hangsúlyozta.
„Az ember nem élhet ideálok nélkül, ezeket a családban, iskolákban, egyházban adjuk át. Gondoskodni kell arról, hogy ezek az intézmények generációkon túlnyúló módon képesek legyenek ezt megtenni” – mondta, ezzel magyarázva az egyházak, kulturális intézetek, sportintézmények fontosságát.
A kulturális ügyekkel kapcsolatban szintén nem sorolt lehetséges intézkedéseket, inkább azt próbálta értelmezni, pontosan mit is jelent a kultúra. Az ugyanis véleménye szerint nem csak a kulturális szféra.
„A kultúra azt jelenti, amikor együtt énekelünk és táncolunk, a civilizáció pedig azt, amikor mi ülünk, mások pedig énekelnek és táncolnak” – emelkedett filozofikus magasságokba a miniszterjelölt, kiemelve, hogy a miniszterelnök ennek képviseletét és fenntartását bízta rá.
A felsőoktatás és az innováció sem maradhatott ki a sorból, Csák szerint „minden megszülető gyermek egy értékvonal”, a felsőoktatásban pedig ki kell képezniük azokat az embereket, akik „tisztában vannak a miértekkel és profik a hogyanokban”. A felsőoktatásnak, a tudománynak és az innovációnak is pedig az lesz a feladata, hogy megmutassa, hogyan lehet újraértelmezni az emberi jókat a világban.
Azzal Csák is tisztában van, hogy a következő négy év nagyon kemény lesz, és a világot nem tudják megváltoztatni, de a teljesítmény mérésével és kikényszerítésével és egyszerűsítésekkel tudni fogják kezelni a problémákat, majd egy Arisztotelész-idézettel zárta a bemutatkozását.
Csák Jánost meghallgatja még a kulturális, a vállalkozásfejlesztési és a magyarországi nemzetiségekért felelős bizottság is.