Megroggyanhat-e a magyar gazdaság Putyin háborújától?
A magyar gazdaságot is megcsapja az orosz-ukrán háború: az OTP-t a tőzsdén tépik, a Richter piaca elvesztésétől tart, a forint ismét mélypontra került. De mennyire várható általános krízis?
Nincs ma olyan elemző, aki akár rövid távon számszerűsíteni merné azt, milyen következményekkel járhat a magyar gazdaságra az orosz-ukrán konfliktus eszkalálódása. De jó eséllyel olyan sem akad, aki a konfliktust magát fel tudja mérni: bármilyen gazdasági hatás értékeléséhez tudni kellene, milyen hosszan húzódik el a háború, a felek milyen szankciókat léptetnek még életbe, és a kölcsönös fenyegetőzés milyen reakciókat vált ki.
Azt ugyanis már a háború első óráitól kezdve látni lehetett: a pánik épp olyan éles fegyver a tőzsdéken, mint a szankciós politika. Elég arra gondolni, hogy az OTP részvényének ára durva hullámvasútra került csütörtök óta – ebben épp annyira benne lehet az, hogy a bank érdekelt a régióban, az, hogy egy veszélyeztetett szektor vállalata, vagy éppen hogy a piacon általában kockázatosabb befektetésnek számít a részvény. Vagyis Magyarország, vagy a magyar cégek leginkább az elszenvedői most a tőzsdei pániknak, ahogy a forint gyengülése is most külső hatásoknak tudható be, és a bankpánik is. Jelenleg azt mondható, hogy az egyetlen magyarországi orosz bankon, a megroppant Sberbankon túl a rendszer stabil lábakon áll.
Amíg tehát prognózist adni lehetetlen, az már körvonalazódik, hogy a magyar gazdaságot hol ütheti meg a válság.