Hszi Csin-Ping és Putyin a csúcson: közösen írják át a globális erőviszonyokat
Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping a téli olimpiához időzített újabb találkozóval pecsételte meg Oroszország és Kína egyre szorosabb együttműködését, amiben felcserélődtek a hét évtizeddel ezelőtti szerepek. A két országot összeköti az USA elleni szövetség érdeke, de óvatossá teszi az egymással szemben fennmaradt távolságtartás.
Február 21-én lesz ötven éve, hogy Richard Nixon akkori amerikai elnök kezet fogott Mao Ce-tunggal, Kína vezetőjével, annak Peking melletti rezidenciáján, egy olyan látogatásnak a kezdetén, amely történészek szerint megváltoztatta a világot. Az út eredményeképp az USA a hidegháború idején leválasztotta a Szovjetunió mellől, és maga mellé állította Kínát. A pekingi téli olimpia ünnepélyes megnyitója előtt viszont Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai pártfőtitkár-államfő rázott kezet, hogy minden korábbinál határozottabban megpecsételjék az Egyesült Államokkal szembeni egységfrontjukat.
A Hszi és Putyin találkozója után kiadott, szokatlanul hosszú, mintegy 5300 szavas közös nyilatkozat összefoglalja, mennyit változott a világ és a három nagyhatalom viszonya az eltelt fél évszázad végére. Kína és Oroszország határozott támogatását fejezte ki egymás érdekei iránt, s azon „külső erők” ellen, amelyek „megpróbálják aláásni a biztonságot és a stabilitást a közös szomszédos régióikban”.
Peking most első alkalommal jelentette ki, hogy ellenzi a NATO bővítését, amivel Moszkva mellé állt, s megnyilvánult egy európai biztonságpolitikai vitában.
Cserébe Putyin „súlyos aggodalmát” fejezte ki az USA, Nagy-Britannia és Ausztrália által tavaly létrehozott, a három ország nevének rövidítéséből AUKUS-ként emlegetett szövetség miatt, amely alig titkoltan Kína ambícióinak megfékezésére irányul, és atom-tengeralattjáróval szereli fel Ausztráliát.