Koncz Zsuzsa énekel, heteken belül megbukik a konzervatív kormány – ez történt '94-ben
Koncz Zsuzsa most is nagy koncertre készül, erről jut eszünkbe, hogy 1994 áprilisában, nem sokkal a választás előtt sok neves művész tartott elsöprő sikerű koncertet Budapesten. Az esemény egyszerre szólt a kulturális értékek visszaszerzéséről, a közelgő választásról és persze a zenéről.
A koncertet mindenképpen az országgyűlési választások előtt akarták megtartani. 1994 tavaszán a "Hiszünk a dalban…” egyfajta politikai kiállás volt a regnáló hatalommal szemben, a rendszerváltás utáni második választás előtt. Még úgy is, hogy az előadók a színpadon nem politizáltak direktben, nem említettek pártokat vagy politikusokat.
„Jancsóval hallgattuk Koncz Zsuzsát, és amikor ránéztem, láttam, az ő szemét is elfutotta a könny. Azon a múlt decemberi koncerten támadt az ötletünk, hogy csinálnunk kellene egy nagy bulit, ahol a barátaink meg az ő barátaik, egyszóval mindazok, akik hisznek a dalban, együtt énelkelhetnek” – így beszélt a „Hiszünk a dalban…”-koncert ötletéről Böjte József filmrendező, producer, újságíró 1994-ben a Népszavának.
A lap szerint az április 22-én a Budapest Sportcsarnokban megtartott koncert producere a szervezés bűvésze, aki „rekordidő alatt teremtett elő pénzt, paripát, fegyvert, hogy még a választások előtt valósuljon meg, amit elgondoltak”. Föllépett Koncz Zsuzsa, Bródy János, Zorán, Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Bornai Tibor, Gerendás Péter, Dés László, Márta István, a Hobo Blues Band, Deák Bill Gyula, a No-comment, a Kaláka, Jordán Tamás, Galkó Balázs, Mácsai Pál, Bodor Pál, Farkasházy Tivadar és a rendező, Jancsó Miklós is.
A jegyek már jóval a koncert előtt elfogytak. A szervezőkben felmerült, hogy a csarnokon kívül rekedteknek óriási kivetítőn kellene közvetíteni a műsort. Ez végül nem valósult meg, de az esemény így is óriási siker lett, több millió forinttal gazdagítva a Független Magyar Művészeti Alapítványt, amelynek a teljes bevételt felajánlották. „Nehogy valaki azt higgye, a zsebünket akarjuk teletömni. Jancsó Miklós és jómagam, saját pénzből létrehoztuk a Független Magyar Művészeti Alapítványt, a nyitott gondolkodású, független művészek érdekében. Ezé az alapítványé lesz a bevétel” – hangsúlyozta Böjte.
A Kurír a koncert napján az egyik fellépőt, Koncz Zsuzsát kérdezte arról, hogy mennyiben tekinthető politikai állásfoglalásnak a koncerten való szereplése. „Az én dolgom, úgy hiszem, inkább az, hogy énekeljek. Természetesen vannak idők, amikor a megfogalmazások direktebbek, és
vannak helyzetek, amikor személyesen is ki kell állni dolgok mellett, amiket fontosnak hiszel.
Lehet, hogy ezt érzed az új dalokon is, és tán rajtam is. De úgy tűnik, nem én vagyok az egyetlen, aki a művésztársadalomban így gondolja. Ez a mai koncert talán ezt is bizonyítja” – válaszolta az énekesnő, aki a többi között a Jöjj, kedvesem és a Ha én rózsa volnék című dalait adta elő.