Koncz Zsuzsa énekel, heteken belül megbukik a konzervatív kormány – ez történt '94-ben

6 perc

2022.02.07. 17:30

Koncz Zsuzsa most is nagy koncertre készül, erről jut eszünkbe, hogy 1994 áprilisában, nem sokkal a választás előtt sok neves művész tartott elsöprő sikerű koncertet Budapesten. Az esemény egyszerre szólt a kulturális értékek visszaszerzéséről, a közelgő választásról és persze a zenéről.

A koncertet mindenképpen az országgyűlési választások előtt akarták megtartani. 1994 tavaszán a "Hiszünk a dalban…” egyfajta politikai kiállás volt a regnáló hatalommal szemben, a rendszerváltás utáni második választás előtt. Még úgy is, hogy az előadók a színpadon nem politizáltak direktben, nem említettek pártokat vagy politikusokat.

„Jancsóval hallgattuk Koncz Zsuzsát, és amikor ránéztem, láttam, az ő szemét is elfu­totta a könny. Azon a múlt decemberi koncerten támadt az ötletünk, hogy csinálnunk kellene egy nagy bulit, ahol a barátaink meg az ő bará­taik, egyszóval mindazok, akik hisznek a dalban, együtt énelkelhetnek” – így beszélt a „Hiszünk a dalban…”-koncert ötletéről Böjte József filmrendező, producer, újságíró 1994-ben a Népszavának.

A lap szerint az április 22-én a Budapest Sportcsarnokban megtartott koncert producere a szervezés bűvésze, aki „re­kordidő alatt teremtett elő pénzt, paripát, fegyvert, hogy még a választások előtt va­lósuljon meg, amit elgondol­tak”. Föllépett Koncz Zsuzsa, Bródy János, Zorán, Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Bornai Tibor, Gerendás Péter, Dés László, Márta István, a Hobo Blues Band, Deák Bill Gyula, a No-comment, a Kaláka, Jordán Tamás, Galkó Ba­lázs, Mácsai Pál, Bodor Pál, Farkasházy Tivadar és a rende­ző, Jancsó Miklós is.

A jegyek már jó­val a koncert előtt elfogytak. A szervezőkben felmerült, hogy a csarnokon kívül rekedteknek óriási ki­vetítőn kellene közvetíteni a műsort. Ez végül nem valósult meg, de az esemény így is óriási siker lett, több millió forinttal gazdagítva a Független Magyar Mű­vészeti Alapítványt, amelynek a teljes bevételt felajánlották. „Nehogy valaki azt higgye, a zsebünket akarjuk teletöm­ni. Jancsó Miklós és jóma­gam, saját pénzből létrehoz­tuk a Független Magyar Mű­vészeti Alapítványt, a nyitott gondolkodású, független mű­vészek érdekében. Ezé az alapítványé lesz a bevétel” – hangsúlyozta Böjte.

A Kurír a koncert napján az egyik fellépőt, Koncz Zsuzsát kérdezte arról, hogy mennyiben tekinthető politikai állásfoglalásnak a koncerten való szereplése. „Az én dolgom, úgy hiszem, inkább az, hogy énekeljek. Természete­sen vannak idők, amikor a megfogal­mazások direktebbek, és

vannak hely­zetek, amikor személyesen is ki kell állni dolgok mellett, amiket fontosnak hiszel.

Lehet, hogy ezt érzed az új da­lokon is, és tán rajtam is. De úgy tű­nik, nem én vagyok az egyetlen, aki a művésztársadalomban így gondolja. Ez a mai koncert talán ezt is bizonyítja” – válaszolta az énekesnő, aki a többi között a Jöjj, kedvesem és a Ha én rózsa volnék című dalait adta elő.