Ne nézz fel? Armageddon? Deep Impact? Még scifi, de készülni kell az égi veszedelemre
Szeptemberben kiderül, el tud-e téríteni egy űrhajó egy kisebb égitestet. Fejlődik a veszélyes aszteroidák nyilvántartása is.
A világ vezető szakértői ültek össze, mégsem volt elég fél év ahhoz, hogy megakadályozzák a katasztrófát, az aszteroida becsapódását a Földön. Ismerős? Mintha hasonlóról szólna a Netflix sikeres filmje, a karácsony táján bemutatott Ne nézz fel! De nem:
amit idézünk, az valódi gyakorlat volt tavaly áprilisban.
És ez csak egyetlen példája annak, hogy világszerte készülnek a csillagászok, űrkutatók a ritka, valószínűtlen, de mégis létező fenyegetésre. Sőt folynak az első kísérletek is az űrből esetleg érkező bombák eltérítésére.
Bocsássuk előre: a szakértői nyilatkozatok (amelyek a film kapcsán most megszaporodtak) azt mondják, hogy belátható időn belül aligha fenyegeti ilyen veszély a Földet. (A filmszatíra mondandója inkább az, mennyire nem veszi komolyan az emberiség a reálisabb, de lassabban kibontakozó veszélyt, a klímaváltozást.)
Felkészülésre azonban szükség van, mert az idézett gyakorlat (hivatalos nevén a Planetary Defense Conference Exercise 2021) lehangoló eredménnyel járt. Kiderült: a mai tudásunk nem elegendő ahhoz, hogy ha most bukkanna fel a gyakorlatban elképzelt aszteroida (kisbolygó), akkor idejében megakadályozzuk a tragédiát. A gyakorlat az előtt ért véget, hogy a virtuális égitest – észlelése után fél évvel – virtuálisan becsapódott Český Krumlov környékén.
Másfajta, sokkal valóságosabb gyakorlat zajlik a NASA amerikai űrhivatal szervezésében. Novemberben bocsátották fel azt a személyzet nélküli űrhajót, amellyel kipróbálják, el lehet-e téríteni a pályájáról egy kisebb égitestet. A gyakorlat célpontja az egy kilométeres Didymos kisbolygó és kicsi, 160 méteres holdja, a Dimorphos. Egyikük sem veszélyezteti a Földet.