Aszódi Attila: „Nem aggódom sem Paks I., sem Paks II. áramának eladhatósága miatt”
Áramhiányt és drágulást jósolt 2014-es kinevezésekor a paksi atomerőmű bővítésének akkori kormánybiztosa, későbbi államtitkára. Így nem csoda: a mostani árakban igazolva látja állítását a beruházás megtérüléséről. Aszódi Attila professzor, aki az idén lett a Budapesti Műegyetem Természettudományi Karának dékánja, 2018 végén a Pegasus kémszoftver célpontjává vált.
HVG: Életének aligha örömteli epizódja a feltehetően már megszűnt lehallgatása éppen akkor, amikor már sorozatos konfliktusai voltak Süli János tárca nélküli miniszterrel, mert ön nem akarta engedni a Paks II.-projekt menetrendjének fellazítását. Mi volt a konfliktus lényege?
Aszódi Attila: A lehallgatási ügyről én magam is csak annyit tudok, ami a sajtóban megjelent: az egykori hivatali mobilszámom szerepelt a Pegasus kémszoftverrel megfigyeltek listáján. A telefon több mint két és fél éve nincs a birtokomban, hiszen az államtitkári megbízatásom végén leadtam, így nem tudom ellenőriztetni sem. Ami pedig az atomerőművet illeti, műszaki és projektmenedzsment szempontból nem változott az álláspontom: egy ilyen nagy projektet csak fegyelmezetten, a műszaki, törvényi és szerződéses követelmények maximális figyelembevétele mellett lehet sikeresen végrehajtani.
HVG: Sokak meglepetésére a Miniszterelnökségről az Országos Atomenergia Hivatal élére ejtőernyőzött új vezető sem akadályozta meg, hogy a napokban visszadobják a Paks II. Zrt. kérelmét a nukleáris létesítési engedélyre. A főkivitelező orosz Roszatom nyilván képes jó atomerőművet építeni. Mi okozza mégis a késedelmet?