Asszad maradt Szíria ura, és ezt a külvilág kénytelen tudomásul venni
Rehabilitálja az arab világ a háborús bűnöket elkövető Basar Asszad szír elnököt, az USA pedig cinikusan félrenéz. Közben a damaszkuszi kormány lenyúlja az ENSZ-segélyek felét.
Vegyi fegyverek bevetésétől kezdve kiéheztető ostromokon át megkínzott és megölt foglyok elégetéséig Basar Asszad szír elnök rezsimje minden brutalitást elkövetett az utóbbi évtizedben, hogy a hatalmát megmentse. Rémtetteit egyértelmű dokumentumok bizonyítják, amerikai diplomáciai források szerint egy tárgyaláson az ügyészeknek könnyű dolguk lenne. Ennek ellenére Asszad zavartalanabbul uralkodhat Damaszkuszban, mint 2011 óta bármikor. Sőt a konfliktusba belefáradt nemzetközi közösség egyre inkább elfogadja a szír elnök politikai túlélését, aminek számos látványos jele volt az utóbbi hetekben, hónapokban.
A gyermekek szenvedik meg a legjobban a tíz éve tartó szíriai polgárháborút
Közel félmillió ember halt meg és több millióan kényszerültek otthonuk elhagyására a tíz éve kitört szíriai polgárháború miatt. A harcok folytatódnak, emiatt egy egész generáció veszhet el: több mint kétmillió gyermek nem járhat iskolába évek óta, százezrek menekültek el, több mint tízezren vesztették életüket a harcok és a nélkülözések miatt.
A legkirívóbb lépés az volt, hogy az Interpol október elején visszavette Szíriát a hálózatába. Ez lehetővé teszi a damaszkuszi kormánynak, hogy 2011 óta először nemzetközi körözést adjon ki, amivel közvetlen veszélynek teheti ki a külföldön élő több százezer szíriai menekültet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) májusban jutalmazta meg Szíriát egy hellyel a végrehajtó bizottságában, mintha meg sem esett volna, hogy a polgárháború során Asszad erői szándékosan bombáztak kórházakat, iskolákat.