Az őszi cipődivat a környezetvédők figyelmét is felkeltheti
Már nem a kecses, vékony vagy a magas sarkú a divat. Reneszánszukat élik a bumfordi, vastag talpú cipők és csizmák, szinte kizárólag gumiból. Tartósnak tartósak, vízállók is, de milyen hatásuk van a környezetre?
Az idei őszi-téli trendek nem azoknak kedveznek, akik a finom, légies, kecses cipőket szeretik.
Hódít az úgynevezett gorpcore, amelynél fő a robusztusság és a kültéri funkció, akár katonai viseletek is inspirálhatják.
A cipőknél ez túlméretezett, klumpaszerű, gumiból készült (boka)csizmákban és vastag, lánctalpas megoldásokban nyilvánul meg. Az úgynevezett „csúnyacipők” letarolták a közösségi médiát, az influencerek oldalait, és még a luxusmárkák is meghajoltak előttük. Az árak pedig még vonzóbbá teszik a gorpcore-t: mivel a gumi viszonylag olcsó, az abból készült darabokat elérhetőbb áron tudják kínálni a gyártók – és még így is szép profitot érnek el az eladásokkal.
„A túlméretezett orrú, vastag, gumitalpú cipőkre a kényelem és a lustaság jellemző. Nem kell őket különösebben gondozni, nem kell vigyázni rájuk viselés közben, mindegy, hova lépünk velük, egyszerű a fel- és levételük, valamint sokféle viseletfunkciót kiváltanak” – magyarázza Attalai Zita cipőtervező és cipőtörténész, a Myshoememory társasjáték szerzője.