"Könnyű a gyűlöletet oda vinni, ahol eleve ott szunnyad"
„Gyermekkorom összes félelmét és szorongását láttam alakot ölteni” – írta Borbély Szilárd kamaszkori élményéről, Franz Kafka A per című regényéről. A tartós szellemi kötődés bizonyítéka a Kafka fia című befejezetlen regény.
Meghökkentő fikciót vázolt fel 2010. októberében a költő és irodalomtudós Borbély Szilárd. Egy esszéregény rövid szinopszisát küldte be a Nemzeti Kulturális Alap pályázatára: a Prágában élő író, Franz Kafka édesapja, a kereskedő Hermann Kafka önvizsgálódásba kezd, hogy megértse a fiát, aki eltávolodott tőle, majd Franz is a saját fia nyomába ered, akinek a létezéséről közvetve szerez tudomást; végül a nagyapa bukkan rá fia gyermekére, csakhogy az akkor már halott.
A kereszténység majd két évezredes történelmén keresztül allegóriákban ismerték fel a hívők hitük által önmagukat
– utal Borbély a szinopszis utolsó sorában arra, hogy a tetszetős sztori ellenére nem egy képzelt családregényhez vár támogatást. A hagyatékban maradt, befejezetlen mű először német fordításban jelent meg Kafkas Sohn címmel 2017 márciusában a Suhrkamp Kiadónál. Magyarul pedig a Jelenkor Kiadónál, amely februárban a Nincstelenek című regénnyel elindította Borbély életműsorozatát. A minap került a boltokba ennek második kötete, a Kafka fia.