Ausztria az EU-hoz igazodva bünteti Lukasenkát, de közben üzletel vele
Ausztria az EU tagjaként elítéli a diktatórikus fehérorosz rezsimet, amellyel viszont súlyos kompromisszumok árán is erősíti a gazdasági kapcsolatait.
Huszonnégy órán keresztül nem reagáltak Bécsben, amikor az EU azt kezdeményezte, hogy sújtsák újabb gazdasági szankciókkal Fehéroroszországot, amiért Aljakszandr Lukasenka elnök parancsára leszállásra kényszerítették a Ryanair Athénból Vilniusba tartó repülőgépét, hogy őrizetbe vehessék a fedélzeten utazó Raman Prataszevics ellenzéki bloggert. Az osztrák diplomaták azzal magyarázták partnereiknek a halogatásukat, hogy a kormányuk nagyon intenzív tárgyalásokat folytat az autoriter minszki vezetéssel szemben álló civil szervezetekkel, és nem lenne jó, ha ezek megakadnának. A jól értesült Politico portál viszont mást látott a háttérben:
Ausztriából származik annak a hitelmennyiségnek a 90 százaléka, amit Fehéroroszország az EU tagországaitól vett fel.
Vagyis az osztrák pénzvilágnak sem tenne jót, ha Brüsszel apasztani próbálná Minszk valutaszerzési lehetőségeit.
Lukasenka migránsokkal fenyegetett, Litvánia már építi a kerítést a határra
A fehérorosz diktátor azt állítja, hogy Ukrajnából nagy mennyiségű fegyvert akarnak az országba szállítani és olyan csoportosulásokat azonosítottak, amelyek puccsot akartak elkövetni.
A Politico felvetését rögvest tagadta Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter, s egy nappal később már az osztrák aláírás is ott szerepelt a szankciós egyezségen. A szélsőjobboldali szabadságpárt (FPÖ) kivételével valamennyi osztrák párt európai parlamenti képviselője elítélte a Ryanair-járat – széles körben állami terrorizmusnak minősített – földre parancsolását. (Az FPÖ a más országok belügyeibe való be nem avatkozásra hivatkozva tartózkodott az állásfoglalástól.) De – szintén az FPÖ kivételével – minden osztrák párt vezetője ott volt júniusban azon a bécsi rendezvényen is, amelyet a fehérorosz ellenzéki vezér, Szvjatlana Cihanouszkaja tiszteletére szerveztek.