Ha nyer az ellenzék a választáson, állóháborúvá alakulhat a kultúrharc
Nem igazán látszik, hogy a kulturális kérdések központi szerepet játszanának az ellenzék politikájában, hiszen ezekkel nem lehet nyerni. Hiller István és Bozóki András viszont feltűnt a lehetséges miniszterjelöltek között.
Az interjúitokban ugattok a rendszer ellen. Az előadásaitok pedig ugyanazt a világot képviselik, amitől annyira szabadulnátok
– áll a jelen hatalom által sokat támadott Átrium június 27-ei bemutatójának, a Mefisztónak az ajánlójában. A hatalom és művészet viszonyát Alföldi Róbert főszereplésével boncolgató, jelenkori áthallásoktól garantáltan nem mentes előadás talán a művészet eszközeivel közelebb kerül ahhoz a kérdéshez, hogy várható-e radikális változás a kultúrában ellenzéki győzelem esetén.
Ahhoz, hogy mérséklődik vagy épp felerősödik-e a kultúrharc, van-e elképzelése az ellenzéknek a területről, vagy csak felhagy a Fidesz kurzusépítő politikájával, és helyzetbe hozza a bal–liberális elitet? A járvány miatti korlátozások közepette a forráshiányos, a kormányzat által csuklóztatott ellenzéki önkormányzatokon igazságtalan volna látványos projekteket számonkérni, mégis le lehet vonni néhány következtetést, főleg a fővárosban tapasztaltakból. Például Závecz Tibor közvélemény-kutató szerint azt, hogy proaktivitás helyett az ellenzék csupán reagál a kormány lépéseire.