Marokkónak Nyugat-Szahara kell, ezért "küldi" a menekülteket Spanyolországba
A Ceután gerjesztett menekültválsággal Marokkó jelezte Spanyolországnak és az EU-nak, hogy itt az ideje elismerni a fennhatóságát Nyugat-Szahara felett.
Példátlan menekültroham indult Spanyolország észak-afrikai exklávéjára, Ceutára: a múlt héten alig két nap alatt több mint nyolcezren – negyedarányban kiskorúak – hatoltak be a tengerparti területre. A hullámtörőket megkerülve, a tenger felől úszva vagy csónakokkal érkezett emberáradat főként marokkóiakból állt, de voltak közöttük a Szahara alatti Afrikából is.
A bejutottak háromnegyedét a spanyol hatóságok már vissza is toloncolták Marokkóba,
de Madridban attól félnek, hogy a 84 ezres városnak újabb menekülthullámmal kell majd szembenéznie. Ezért Spanyolország megerősítette a katonai helyőrségét Ceután, amely a XVII. században lett a spanyol birodalom része, és Marokkó 1956-os függetlenné válása után is spanyol terület maradt.
Videó: Ezrével toloncolják vissza a spanyolok a marokkói határsértőket
Egy diplomáciai konfliktus miatt Marokkó tulajdonképpen ellenőrzés nélkül engedett át mindenkit az észak-afrikai spanyol exklávéba.
Ennyien ilyen rövid idő alatt még nem akartak bejutni Ceutára, többen érkeztek most, mint eddig az év eleje óta, ami komoly kihívás Spanyolországnak. Pedro Sánchez spanyol kormányfő – párizsi útját lemondva – a múlt kedden Ceutára utazott, hogy „visszaálljon a normális rend”. Az EU belügyekért felelős biztosa, Ylva Johansson – Madrid mellé állva – hangoztatta: „a legfontosabb, hogy Marokkó továbbra is akadályozza meg a szabálytalan határátlépéseket”. Emberjogi szervezetek bírálták azonban a spanyol hatóságokat a gyors kiutasítások miatt, mondván: így idő sem volt menedékjogi vagy tartózkodási kérelem benyújtására.