George Floyd halála elindíthatja az amerikai rendőrség reformját
Bűnösnek találta a fekete George Floyd meggyilkolásában a fehér Derek Chauvint exrendőrt az esküdtszék. A rasszizmussal vádolt amerikai rendőrség reformja lendületet kaphat, de csak komoly kongresszusi csata után.
A 45 éves Derek Chauvint a tárgyalóteremből rögtön a legszigorúbb minnesotai börtönbe kísérték, miután az esküdtszék George Floyd tavaly májusi halála kapcsán mindhárom vádpontban bűnösnek találta. A saját biztonsága érdekében a volt rendőr magánzárkába került, és az ügyében eljáró bíró június 16-án hirdeti ki az ítéletet. Minnesota törvényei szerint csak a legsúlyosabb vádpont számít, a nem szándékos gyilkosság, aminek a felső büntetési tétele 40 év börtön. A szövetségi államban érvényben lévő ítélkezési irányelv szerint 10 év és nyolc hónap, illetve 15 év közötti szabadságvesztést szabhatnak ki. Büntetlen előélet esetén – Chauvin ellen ugyan csaknem két évtizedes rendőri pályafutása során 18 panaszt nyújtottak be túlzott agresszivitás miatt, de ennek nem volt büntetőjogi következménye –
az elítélt 12 és fél évet kaphat, és az idő kétharmadának letöltése után feltételesen szabadulhat.
Az ügyészség azonban súlyosbító körülményeket lát, és szeretné Chauvint 30 évre elítéltetni.
Bűnösnek mondták ki Derek Chauvint George Floyd halála ügyében
Döntött az esküdtszék.
A hat fehér, négy afroamerikai és két kevert etnikumú tagból álló esküdtszék két nap alatt mindössze tíz órát tanácskozott, és egyetlen további kérdést sem tett fel, ami azt mutatja, könnyen konszenzusra jutottak a fehér rendőr bűnösségéről a fekete Floyd halálában. Az ítéletet politikusok sora üdvözölte, az afroamerikaiak pedig az igazságszolgáltatás győzelmeként ünnepelték a minneapolisi utcákon, amelyek tele voltak rendőrökkel, mert zavargásoktól tartottak arra az esetre, ha az esküdtszék netán felmentené Chauvint.