"Csáth Géza mindent tudott az életről, ez ijesztő és magával ragadó"
Rekonstruálás – ezzel a műfaji megjelöléssel publikált újabb könyvet a vajdasági Lovas Ildikó a soktehetségű, mégis önmaga és környezete ellen fordult Csáth Gézáról, akinek a dédunokája illusztrálta a kötetet.
HVG: Szabadkai közös szülőhelyük miatt foglalkoztatja annyira az író, orvos, pszichiáter, zeneszerző Csáth Géza (eredetileg Brenner József) és családja története, vagy amiatt, ahogy a tehetséges alkotó végezte: drogfüggőként, paranoiásan?
L. I. : A Brenner család nem érdekelt korábban. Tizenvalahány éve elegendőnek tartottam, hogy olvassam Csáth szövegeit, úgy éreztem, ennek alapján tudom fölépíteni magamban azt az embert, aki a Spanyol menyasszony című könyvem egyik főszereplője lesz.
A regény egyik szála az író és felesége utolsó közös napját meséli el, melynek végén Csáth lelövi Jónás Olgát, majd öngyilkosságot kísérel meg. Amikor a szerelmes pokol és a női lét megdicsőülésének váltakozó pillanataiban a háború utolsó évében a regőcei házban élő Jónás Olga alakját építettem fel magamban, minden erőmmel arra összpontosítottam, hogy elkerüljem a paneleket: bántalmazott nő, áldozat és hős, szexuális préda vagy éppen ragadozó.
A tett helyett inkább a gyilkosságra készülésre fókuszáltam. Kapaszkodók nélkül kellett megteremtenem a női karaktert. A Nyugat-centenáriumi időkben született az a regényem. Számos kiadvány foglalkozott a folyóirat szerzői mellett az írófeleségekkel is, de Jónás Olga ezekben nem létezett. De aztán találtam egy riportot, amiben a házaspár már nagyon idős cselédje mint szemtanú mesélte el a történteket. Az kulcsfontosságú olvasmány volt.