Az osztrák kancellár áthangolja Ausztria közel-keleti politikáját

5 perc

2021.04.04. 11:30

Betelt a pohár Bécsben Szaúd-Arábia emberijog-sértései miatt, és távoznia kell a királyság által finanszírozott vallásközi intézménynek. A régóta sürgetett lépés mögött Ausztria megváltozott közel-keleti politikája is érzékelhető.

Elhagyja Bécset a néhai Abdullah szaúdi király nevét viselő Vallás- és Kultúraközi Párbeszéd Központ (KAICIID) – jelentette be maga az intézmény. A távozás híre nem keltett különösebb szenzációt, hiszen az osztrák parlament már 2019 nyarán azt kérte a kormánytól, mondja fel a KAICIID létesítéséről szóló nemzetközi szerződést, amit Ausztria, Szaúd-Arábia és Spanyolország kötött, a Vatikán pedig megfigyelőként a részese. A 70 munkatársat foglalkoztató intézmény 2012-ben kezdte meg működését, s

már többször úgy volt, hogy elköltözik, de mindig maradt.

Mohamed szaúdi trónörökös rendelte el Khashoggi meggyilkolását

Szaúd-Arábia de facto uralkodója, Mohamed herceg adta ki a parancsot Jamal Khashoggi újságíró likvidálására - állítja az amerikai hírszerzés. A korábban készült jelentés titkosításának feloldása jelzi, hogy Joe Biden elnök az amerikai-szaúdi kapcsolatokat a királyság emberi jogi helyzetétől teszi függővé.

Legutóbb tavaly januárban, az akkor alakult néppárti–zöld koalíciós kormánytól kapott egyéves haladékot, hogy az alatt bővítse a KAICIID taglétszámát, és próbáljon együttműködést kialakítani az osztrák fővárosban működő több mint 50 nemzetközi szervezettel, amelyek közül sok az ENSZ égisze alá tartozik. Változás azonban nem történt.

Bécs kilenc éve még nagyon igyekezett azon, hogy a különböző vallások és kultúrák közötti párbeszédet szolgáló, békét erősítő központ képét alakítsa ki magáról. A Ringen lévő Sturany-palotát ajánlotta fel erre a célra, s az akkori néppárti külügyminiszter, későbbi alkancellár, Michael Spindelegger még azzal is kedveskedett az ötletgazda Szaúd-Arábiának, hogy a közel-keleti olajország regnáló királyáról, Abdullahról neveztette el a nemzetközi szervezet székhelyének járó státusszal is felruházott épületet. Amelyet Rijád megvásárolt, és saját pénzén rendbe is hozatott.