A Borkai-sztori 2021-ben sem ért véget
Noha a Borkai Zsolt politikai karrierjének véget vető adriai hajós buli több mint három éve volt, a botrány 2019-ben robbant ki, idén sem maradt a közélet Borkai-történet nélkül, miután a hvg360 tanúvallomások alapján tárta fel a nem mindennapi történet hátterét.
Három évvel ezelőtt egy férfiakból és nőkből álló társaság egy horvát kisváros kikötőjéből kihajózott az Adriára. Másfél évvel később egy egész ország azokról a nyilvánosságra került szexfelvételekről beszélt, amelyeket a társaságból valaki titokban készített a hajón – ezzel a bevezetővel kezdődött az a többrészes, idén tavasszal megjelent cikksorozatunk, amelyben a volt győri polgármester, Borkai Zsolt bukásához vezető, krimibe illő folyamatokat mutattuk be.
„Zsoltra kifejezetten nyomultak a lányok" - a Borkai-sztori eddig ismeretlen részletei - 1. rész
Három évvel ezelőtt egy férfiakból és nőkből álló társaság egy horvát kisváros kikötőjéből kihajózott az Adriára. Másfél évvel később egy egész ország azokról a nyilvánosságra került szexfelvételekről beszélt, amelyeket a társaságból valaki titokban készített a hajón. A szexbotrányba az ügy egyik főszereplője, az akkor még Győr polgármestereként tündöklő Borkai Zsolt belebukott, de megsínylette a kalandot a buli többi résztvevője, közvetve pedig a Fidesz-KDNP is.
A Borkai-sztori nem azért érdekes, mert egy konzervatív pártcsaládhoz tartozó politikus félrelépése az alapja, sokkal izgalmasabb mindaz, ami az adriai hajóút után történt. A hajóút résztvevőit ugyanis megzsarolták azokkal a felvételekkel, amelyeket az egyik résztvevő nő titokban rögzített a hajón – feltehetően megrendelésre.
"Mi ezt el akartuk tussolni, mert féltünk a következményektől" - a Borkai-sztori eddig ismeretlen részletei - 2. rész
Hogyan kerültek a lányok a hajóra és mi történt azon a bizonyos estén? Hónapokkal a buli után kik és hogyan húztak hasznot a felvételekből? Milyen ukázt adott ki Orbán Viktor Kubatov Gábor pártigazgatónak és mi történt azután, hogy a szexképek nyilvánosságra kerültek? 2. rész.
A zsarolás anatómiáját azonban nem ismerhette volna meg a nyilvánosság, ha Borkai barátja, a győri gazdasági-politikai “polip” egyik karja, Rákosfalvy Zoltán ügyvéd a felvételek nyilvánosságra kerülése után nem tett volna feljelentést. Ezzel akarva-akaratlanul is azt érte el, hogy az áldozatok (köztük maga Borkai) kénytelen-kelletlen elmesélték a rendőrségen, mi történt a hajón és min mentek keresztül a hajóút után, valamint a botrány kirobbanásakor.
"Ő és Borkai volt a célpont, de minket is belekevertek" - a Borkai-sztori eddig ismeretlen részletei - 3. rész
A hvg360 – az eddig megszerzett információk és dokumentumok, köztük a zsarolási ügyben tett tanúvallomások alapján – cikksorozatban tárja fel a 2019-es önkormányzati választás kampányát meghatározó botrány eddig ismeretlen részleteit is. 3. rész.
Csakhogy a Borkai-ügy nem áll meg itt, mármint a zsarolásnál. Merthogy a botrányt nem a zsarolók, hanem Az ördög ügyvédje nevű blog robbantotta ki.
És hogy kik csinálták Az ördög ügyvédjét? Nos, a rendőrség és az ügyészség szerint a DK-s Czeglédy Csaba és néhány segítőjének köze volt hozzá. Csakhogy Czeglédy ezt tagadja, az pedig idén derült ki: a nyomozók annak ellenére nem jutottak közelebb a megoldáshoz, hogy minden követ megmozgattak.
Élesben Dezső Andrással: Borkaiék nem voltak okosak
A hasonló bulik előtt a politikai-gazdasági elit szereplői általában megteszik az óvintézkedéseket, de Borkaiék nem cselekedtek - véli Dezső András. Az ügyet részletesen feltáró újságíró szerint az is érdekes, hogy nemcsak a zsarolás idején hagyta magára a Fidesz Borkait, de a választás után is. Ellenzéki szereplők állnak a szivárogtatás mögött vagy saját árulóit keresi a kormánypárt?
Olyannyira, hogy a Borkaiék megzsarolása miatt indított büntetőeljárást egy jó ideig összevonva vizsgálták a (most újra aktív) ördög ügyvédje ügyével. Miközben két teljesen más dologról van szó: az egyik esetben klasszikus zsarolásról, melynek az elkövetőit már a nyomozás kezdetén sikerült azonosítani, a másik esetben viszont különleges személyes adattal való visszaélésről beszélhetünk, ami egy vétség, az elkövetői kör pedig teljesen más.
És hogy miért vonták össze a két ügyet?
Erre egyetlen magyarázat van: azért, mert Az ördög ügyvédje utáni nyomozásban több külföldi megkeresést is kiküldtek a rendőrök, ezekben pedig rendre azt állították, hogy zsarolás miatt keresik Az ördög ügyvédje blog készítőit. Ám még így sem jártak sikerrel, a Czeglédyék elleni gyanú nem áll erős lábakon.
Egyszerre tűnik végtelenül profinak és hihetetlenül ostobának az Ördög ügyvédje
A Borkai Zsoltot leleplező videófelvételek szivárogtatója kínosan ügyelt arra, hogy ne hagyjon maga után semmit, ám a profinak tűnő munka közben mégis maradt olyan nyom, ami nehezen magyarázható puszta figyelmetlenséggel. Ez utóbbi Czeglédy Csaba irányába mutat. A hvg360 megszerezte a vitathatatlanul bonyolult ügy nyomozati iratait és átnézte, mire jutott a rendőrség, amikor az Ördög ügyvédje után eredt.
De Borkai Zsolt története nem csak a rejtélyes ördög ügyvédje miatt izgalmas, hanem azért is, mert felvetődik a Fidesz szerepe is. Azt ugyanis sikerült kiderítenünk, hogy a Fidesz felső vezetése tudott arról, hogy Borkaiékat megzsarolták, de nem sokat tett, vagy nem sokat tudott tenni azért, hogy a zsarolást leállítsa.
"Kértem, hogy próbálja már meg leállítani az ördög ügyvédjét" - a Borkai-sztori háttere, 4. rész
Nemcsak a Fidesz vezetése tudott az Ördög ügyvédje blog megjelenése előtt a Borkaiék bukásához vezető felvételek létezéséről, de legkésőbb 2019 augusztusában több ellenzéki politikus is van, akihez a felvételek is eljutottak - derül ki a kutatásunkból, és akad olyan tanúvallomás is, ami ezt támasztja alá.
Pedig a zsarolás egyik gyanúsítottjáról, F. Gáborról kiderítettük, hogy jól ismerte a Fidesz pártigazgatóját, Kubatov Gábort. És hogy legyen még egy csavar a történetben: nemcsak az derült ki a birtokunkba került nyomozati anyagokból, hogy a Dózsa György úti halálos balesetben érintett M. Richárd is érintett volt a Borkai-ügyben, hanem az is, hogy a zsarolókat az a Tóth Csaba próbálta megállítani, akit idén vettek őrizetbe egy gazdasági bűncselekmény miatt.
Mondtam neki, hogy van egy kis probléma, mire ő annyit mondott: Borkai
Színes társaság gyűlt össze tavaly ősszel egy budapesti luxusszállodában azért, hogy egy adriai hajóúton titokban készült felvételről beszélgessenek: mások mellett a Dózsa György úti halálos baleset miatt ekkor már eljárás alatt álló M. Richárd, a Városliget beruházásait védő biztonsági cég vezetője, a Kubatov Gábor fideszes pártigazgatóval is jó kapcsolatot ápoló Tóth Csaba, valamint F. Gábor, aki később a felvételek miatt indított zsarolási ügy egyik gyanúsítottja lett. M. Richárd a találkozóra magával vitte azt a pendrive-ot is, ami még 2018 nyarán, a házi őrizete alatt „felejtődött” nála. A pendrive-on azok a felvételek voltak, amelyek később Borkai Zsolt győri polgármester bukásához vezettek. A Borkai-felvétel útjának eddig nem ismert részleteinek jártunk utána. A szálak az alvilágba vezettek.