Jól behálózott csoportok, sok pénz, ütős narratíva – megfejtettük a Fidesz sikerének titkát
Érzelmi, ideológiai alapon politizál a Fidesz, amivel a saját tábort integrálja, mindenki mást pedig próbál elidegeníteni. Nem véletlen a folyamatos bűnbakképzés sem, ezzel levezethető a düh és a feszültség. A gazdasági helyzet viszont inkább a kormánypárt ellen dolgozik, mert osztogatások ide vagy oda, az emberek most pesszimistán látják a jövőt. Elemzés.
Kevés befektetéssel erős és tartós kötődést akarnak létrehozni a választókkal a pártok, ami akkor a legkönnyebb, ha az adott csoport szervezett, és van kommunikációs infrastruktúrája. Őket ugyanis elég egyszer megtalálni és behálózni az üzeneteikkel, onnantól – némi odafigyeléssel és kitartó politikai ajnározással – a párt kitermeli magának a ragaszkodást, a "buborékkör" politikailag önfenntartó lesz – mondta a hvg360-nak Tóka Gábor, a CEU politológusa, a Vox Populi választási blog szerkesztője.
A Fidesz szorgalmasan és szinte hiánytalanul megkereste azokat a csoportokat, ahol ez el tudja játszani, az ellenzéknek nem hagyott lehetőséget.
A Fidesznek nagyon fontos, hogy szélesebb és eltérő csoportokat érintő tömeglojalitást alakítson ki a társadalomban, ezzel tudja ugyanis a lehető legjobban megszilárdítani a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. Ahogy azt a Mobilitás és integráció a magyar társadalomban című tanulmánykötetben levezették, a Fidesz hálója nagyon erős, ugyanis a politikailag kiemelkedően aktív, és a helyi közösségekbe beágyazott két nagy csoportban az ő támogatottsága a legnagyobb.
A falunapok, búcsúk, karneválok, helyi felvonulások és sportesemények szervezésében azok a csoportok a hangadóak, akik egyébként ideológiailag a legelkötelezettebbek, és inkább a kormánypártok irányába húznak.
A Fidesz érzelmi, ideológiai alapon politizál, a saját tábort igyekszik integrálni, míg az ellenzékiek, bizonytalanok és a pártot egyáltalán nem választók esetében pedig a dezintegrációra törekszik, vagyis arra játszik, hogy ezek a csoportok minél inkább szétessenek, és lehetőség szerint maradjanak távol a politikától, választástól. A tanulmány egyik szerzője, Szabó Andrea szociológus, politológus a hvg360-nak most azt mondta,
a Fidesz tökéletesen kifeszítette a politikai és társadalmi törésvonalakat, és ezt használja is.
A Fidesz sikerében az extrém polarizáció, az apatikus politikai kultúra és az új nyelvezet mellett lelki tényezők is szerepet játszanak: míg a magyarok a történelem során többször álltak rossz oldalra, leverték a forradalmait, sikertelen volt a rendszerváltása, addig az Orbán-kormány az azonnali sikerekre alapozza politikáját. Azt mondja, "azonnali, instant sikereket adok, neked mint társadalomnak nincs más dolgod, mint elfogadni azt."
Ebben a logikai láncban a siker alapja a nemzethez tartozás, a nemzet pedig felemeli a társadalmat, és egy közösséget is jelent, amihez tartozni lehet. A közösség voltaképpen a Fidesz, végső soron Orbán Viktor.
Aki pedig elhagyja a Fideszt, az a nemzetet, a közösséget hagyja el, és lemond a sikerről
– vezeti le Szabó a Fidesz logikáját.