Facebookból Meta: Mi haszna lehet a névcserének?

4 perc

2021.11.02. 13:00

A Google, a Westel, a Guinness vagy akár a brit posta is próbálkozott látványos névváltoztatással – nem mindig sikeresen.

Hát nem ez lehetett az, amire Mark Zuckerberg gondolhatott, amikor a Meta nevet adta a Facebook anyavállalatának.

meta, mint metasztázis.

"Rákos daganat, amely világméretű megfigyelés és propagandagépezet formájában áttéteket képez a demokrácia testében" – Így kommentálta egy tweetben az új nevet az amerikai demokratapárti balszárny vezéralakja, Alexandria Ocasio-Cortez. Még az is lehet, hogy a rákbetegek és rokonaik valóban erre gondolnak, hiszen a görög metasztaszisz (állapotváltozás) szó adja a tumor rettegett továbbterjedésének nevét.

Zuckerberg és kollégái a metaverzumra gondoltak, arra az inkább scifiben, mint a valóságban létező virtuális világra, amelyben távolból is – háromdimenziós, valósághű szimulációk segítségével – kapcsolatban lehetnek az emberek. A metaverzum kifejezés első lelőhelye Neal Stephenson 1992-es kiberpunk kultuszregénye, a Snow Crash (magyarul is e címen jelent meg tavaly).

A Snow Crash egyik borítójának részlete /// Kiberpunk, metaverzum
Bantam Books

Lehet, hogy a Meta név nem a legjobb, de a Facebook szorult helyzetben van, még ha nem mindenki azokkal a szavakkal írja is le a közösségi hálózat túlkapásait, ellenőrizetlenségét, mint a balos amerikai politikus. De hát épp ezért volt szükség új névre. Így talán a közösségi háló körüli viharok nem zavarják annyira a cégbirodalom sok más termékét a WhatsApp üzenetküldőtől a virtuális valósághoz való Oculus szemüvegig.

Sok fiatal lelkét rombolja az Instagram - mit gondol a magyar pszichológus?

Nemcsak a lájkok számát, hanem az Instagramnak a fiatalok mentális egészségére gyakorolt negatív hatására rávilágító kutatási eredményt is megpróbálta elrejteni a képmegosztót tulajdonló Facebook. A problémákra nem feltétlenül a platform elhagyása jelentheti a megoldást.