Visszaélések miatt több országtól is elvették a Pegasust

2 perc

2021.08.03. 11:03

Több ország esetében is ideiglenesen leállította a Pegasus kémprogram használatát a programot forgalmazó izraeli cég, az NSO. Közben már az izraeli hatóságok is vizsgálódnak a cégnél.

Több ország esetében ideiglenesen blokkolták a hozzáférést a Pegasus nevű kémprogramhoz, nem rendeltetésszerű használat miatt, több kormányzati partnerrel kapcsolatban pedig még folynak a vizsgálatok – mondta az NSO nevű izraeli cég egy névtelen forrása az NPR amerikai közszolgálati rádiónak.

Arról nem közölt részleteket, hogy hány országról van szó és mely államokat érintik a korlátozások, mert ezen információk publikálását az izraeli jogszabályok tiltják.

A cég munkatársa ragaszkodott hozzá, hogy az általuk megvizsgált, a sajtóban megnevezett személyek közül szinte senkinél nem találtak kapcsolatot a kémprogrammal. A névtelen forrás két példát említett névvel, szerinte sem Emmanuel Macron francia elnök, sem a meggyilkolt szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi menyasszonyának telefonját nem figyelték meg a Pegasus segítségével.

Közben az izraeli hatóságok is kilátogattak vizsgálódni az NSO herzliyai központjához – közölte az izraeli védelmi minisztérium. Az NPR forrása szerint a cég munkatársai végig együttműködőek voltak és azt próbálták bebizonyítani az izraeli tisztviselőknek, hogy a médiában megnevezett emberek nem voltak a Pegasus célszemélyei között.

Az NSO-nak jelenleg 60 partnere van 40 országból, ezek hírszerzéssel vagy bűnmegelőzéssel foglalkozó állami szervezetek, hatóságok. A Washington Post információi szerint az együttműködést korábban Szaúd-Arábia, Dubai, az Egyesült Arab Emírségek és Mexikó esetében szüntethették meg, de a cég erről nem közöl információkat, így azt sem tudni, mely államok számára vált elérhetetlenné most a szolgáltatás.

Megkérdeztük a Belügyminisztériumot és a Kormányzati Tájékoztatási Központot is, hogy Magyarország is a felfüggesztett kliensek között van-e, ha válaszolnak, a cikket frissítjük (ami abból a szempontból is figyelemre méltó lenne, hogy eddig a vásárlást sem ismerték el, Pintér Sándor belügyminiszter szerint államtitkot sértene, ha erre válaszolna). (Frissítés: A BM kommunikációs főosztályától a következő választ kaptuk: A Belügyminisztérium sajtóhíreket nem kommentál.)

Legutóbb Csikász Brigitta újságíró megfigyeléséről érkezett hír – aki 2015-ig a hvg.hu, később az Átlátszó újságírója volt. A Direkt36 cikke szerint Csikász telefonját 2019. áprilisa és novembere között figyelték meg, ebben az időszakban olyan európai uniós támogatásokkal való visszaélésekről is írt, amelyeket az EU csalás elleni hivatala, az OLAF is jelzett, de a magyar hatóságok nem foglalkoztak vele.

A Direkt36 július 18-án írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A célpontként kiválasztott emberek között voltak tényfeltáró újságírók, valamint médiacégeket is tulajdonló vagyonos üzletemberek, illetve az ő szűkebb környezetük is.

Kutatásuk során arra utaló közvetett bizonyítékokat találtak, hogy a titkos megfigyelések mögött a magyar állami szervek állnak. Többek között a Direkt36 két munkatársának, Panyi Szabolcsnak és Szabó Andrásnak, vagy a 2019-ben a hvg.hu-nál dolgozó, Dercsényi Dávidnak a telefonját is feltörték, de lehallgathatták egy magyar fotós és Varga Zoltán, a Central Médiacsoport tulajdonosának telefonját is.

Pintér Sándor belügyminiszter egyelőre annyit mondott a nemzetközi lehallgatási botrány magyarországi vonatkozásáról, hogy a titkosszolgálatok nem folytatnak semmiféle illegális megfigyelést, de szerinte egy ismeretlen szervezet gerjeszti a botrányt. További kérdésekre csak a Bizottság zárt ülésén hajlandó válaszolni, ám arra hiába hívták meg, a fideszes bojkott miatt nem volt határozatképes az ülés. A Pegasus-ügyről bővebben itt olvashat.