Vizsgálatot indított az ombudsman a fizetős kórházi PCR-tesztek miatt

1 perc

2021.06.23. 14:03

Az ombudsman azért vizsgálódik, mert a védettségi igazolvánnyal nem rendelkezőktől önköltséges PCR-tesztet kérnek a kórházakban.

Az alapvető jogok biztosához fordult Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, miután kiderült, önköltséges PCR-tesztet kérnek a kórházakban az elektív beavatkozások vagy rehabilitációs ellátások előtt azoktól, akiknek nincs védettségi igazolványuk. Az ombudsman azt jelezte neki: vizsgálatot indított az ügyben, és megkereste az egészségügyért felelős államtitkárt.

Szél Bernadett egy hozzá elküldött levélre hivatkozva azt írta, Müller Cecília is elismeri, hogy a járóbeteg-ellátásban is kértek fizetős teszteket. A levélben a tiszti főorvos a politikus szerint azt írta:

egynapos és járóbeteg-ellátásban a védettségi igazolvánnyal nem rendelkezőknél a vérvétel kivételével végzett invazív beavatkozásoknál szükség van egy legfeljebb 48 órával korábbi PCR-, és egy aznap készült antigén-gyorstesztre.

Amikor május 7-én Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter bejelentette, hogy újraindulnak az elektív beavatkozások és a rehabilitációs ellátások, egyben azt is közölte, hogy a betegek felvételének feltétele az érvényes védettségi igazolvány, vagy hogy a tervezett beavatkozást megelőzően készült teszt. A Telex ezután megkérdezte az Emberi Erőforrások Minisztériumát a szabályozás részleteiről, a válaszból pedig kiderült: aki nem oltatja be magát, az a saját költségére kérhet PCR-tesztet és gyorstesztet.