Mekkora árat kell fizetnie Karácsony Gergelynek a Dalai láma utcáért?

6 perc

2021.06.09. 09:00

Kína meg tud bocsátani, de nem felejt – mondják a hvg360-nak Kína-szakértők. Az, hogy Orbán Viktor 21 évvel ezelőtt fogadta a dalai lámát, jobban fájt Pekingnek, de most, hogy sokkal erősebb világhatalom lett, az ellenzéki utcakeresztelő fricskát nehezebben nyelheti le.

21 évvel ezelőtt Orbán Viktor miniszterelnökként nem hivatalos látogatáson fogadta a dalai lámát, a találkozóról pedig a buddhista hagyomány szerinti hosszú fehér kendőt viselve távozott, a második ciklusa elején viszont erre már nem volt hajlandó.

A kettő között változott az irány és a hozzáállás: a győzelem kapujában, 2009 novemberében nagy meglepetést okozva Pekingbe utazott, és felvette a pártközi kapcsolatot a Fidesz és a Kínai Kommunista Párt között. Az Kína részéről is egy gesztus volt, hogy ebbe belement, mutatja, hogy az ország mennyire pragmatikusan áll a kapcsolatokhoz – mondta a hvg360-nak Matura Tamás Kína-kutató, a Corvinus Egyetem tanára.

Azt, hogy Orbán milyen fogadtatásban részesült, nem tudni, Balog Zoltán miniszter 2017-es pekingi útjáról azonban kiszivárogtak részletek. A kínaiak ugyanis nem felejtették el, hogy 2009-ben Balog Zoltán az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnökeként beszédet mondott a tibeti felkelés 50. évfordulóján a kínai nagykövetség közelében, illetve előtte tibeti zászlót lengetett a Kossuth téren a hivatalos kínai delegáció látogatása alatt.

Mint azt Salát Gergely Kína-kutató, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője felidézte, Balogot kínai látogatásakor mindig a tibeti ügyekkel foglalkozó párttag mellé ültették.