Csillag István: Legyen a választás egyigenes népszavazás
Akkor lehet megszakítani a jogfolytonosságot a rezsimmel, ha a választási győzelemmel nem csak megdöntik azt, hanem a rendszer felváltására irányuló szándékot előre bejelentve, a minimálisan szükséges törvényes kellékeket kidolgozva és azokat nyilvánossá téve fognak bele a választási harcba. Vélemény.
Sokan emlékszünk, hogy a rendszerváltás az MDF és a reformszocialisták által írt forgatókönyvét a szabad demokraták által kezdeményezett négyigenes népszavazás változtatta meg.
Hasonló fordulat előtt állunk.
Ha feltételezhetjük, hogy az összefogásra ítélt, és most először összefogásra is hajlandó ellenzéki pártok megnyerhetik a választást, akkor – ahogy Kis János fogalmazott (HVG, 2021. május 20., Ha győz az ellenzék...) – „a DK-tól a Jobbikig terjedő koalíciót csakis az önkényuralmi rendszer elbontásának, a demokratikus jogállam újjáépítésének történelmi léptékű feladata igazolja (…) minden más cél ebben a keretben nyeri el a helyét.”
Kis János az önkény alkotmányáról: Ha győz az ellenzék...
Hogyan és mikor lehet semmissé tenni az önkényuralom alaptörvényét? Kis János filozófus szerint a kibontakozó jogi vita valójában politikai kérdést takar. Egy új rendszerváltás eséllyel kecsegtető menete szerinte az, hogy a várhatóan szűk többséggel megnyert választás után a demokratikus kormány a jelenlegi keretek közt kezdi el a rendszer visszabontását, így szerezve elsöprő támogatást az Orbánnal és híveivel szembeni szakítópróbához.
Igen ám, de minden a választás megnyeréséhez szükséges tényező fölött (pénz, médiafelület, törvények, a tisztességes és tiszta választás lebonyolításához szükséges kellékek, például a számítógépes szavazatszámlálás) a hatalmon lévők irtózatos fölénye érvényesül. Részben a hatalom elsöprő túlsúlya, részben a közvélemény-kutatásokból tükröződő választói hangulat miatt az ellenzéki összefogás nem számít olyan választási sikerre, amely lehetővé teszi az Alaptörvény és tucatnyi sarkalatos törvény által „gránitszilárdságúra” gyúrt önkényuralom kétharmados többséggel történő elsöprését.