Washingtonban észbe kaptak, hogy a Havanna-szindróma ügyét nem lehet bagatellizálni

7 perc

2021.05.11. 11:00

Először Kubából jelentették azokat a különös eseteket, amikor amerikai diplomaták betegedtek meg titokzatos körülmények között, de a világban máshol is történtek hasonló incidensek, akadt olyan CIA-s tiszt, akit egy moszkvai szállodában ért mikrohullámú támadás, ezért gyanakszanak sokan az oroszokra. Miután a Fehér Ház két munkatársa is célpont lett, ma már a Pentagon is vizsgálódik.

Egy keménykötésű, magas rangú CIA-tiszt érkezett 2017-ben Moszkvába. Marc Polymeropoulos nem egyedül utazott az orosz fővárosba, vele tartott néhány kollégája is. Állítása szerint azért utaztak Moszkvába, hogy az ottani amerikai nagykövetség munkatársaival találkozzanak, valamint az orosz titkosszolgálat néhány vezetőivel a terrorizmus elleni harcról tárgyaljanak.

Ebben az időszakban meglehetősen feszült volt Washington és Moszkva viszonya, amit tetézett, hogy az amerikaiak úgy látták: az orosz titkosszolgálat befolyásolta az amerikai választásokat és hozzájárult ahhoz, hogy Donald Trump legyen az USA elnöke. Nemcsak az oroszokat, de Trumpot is sértette ez a vád, az új elnök nem ápolt túl jó viszonyt az amerikai titkosszolgálattal, így a CIA-val sem. Polymeropoulos nem sokat tudott az oroszokról, korábban hosszú éveken át a terrorizmus elleni vonalon dolgozott, a testes, mackós alkatú férfi a Közel-Keleten edződött, nem egyszer került életveszélyes szituációkba, lövöldözésekbe.

Amikor a CIA vezetése úgy látta, hogy Moszkva komoly fenyegetést jelent, több olyan emberüket is rátették az “orosz vonalra”, akik Polymeropouloshoz hasonlóan korábban a terrorvonalon szereztek jártasságot. Moszkában ennek nem örültek, és mielőtt Polymeropoulos és kollégái 2017 decemberében Oroszországba utaztak, a washingtoni orosz nagykövetség informálisan megüzente: nem látják őket örömmel.