Alig alakult meg koalíció, máris veszekednek egymással a román kormánypártok

5 perc

2021.01.24. 14:00

Még egy hónapja sincs hatalmon a román koalíció, de már most látszanak a konfliktusai. Egymással versenyez a két román liberális párt, az RMDSZ pedig komoly, de kisebbségi szempontból másodlagos fontosságú tárcák élén vállal kockázatot.

Stabilitást és erős kormányzást ígért a december végén kinevezett kormány összeállítására szövetkezett Nemzeti Liberális Párt (PNL), az USR-Plus pártszövetség és az RMDSZ, ám egy hónap sem telt el, és máris feszültségek jelentek meg az együttműködésben. Egyelőre úgy tűnik, a legbiztosabb szereplő a csapatban a legkisebb kormánypárt, az RMDSZ. Igaz, a magyar érdekvédelmi szervezetnek van a legkevesebb vesztenivalója, és ő engedett a legtöbbet a kormányalakítási tárgyalások során. Amikor az RMDSZ kormányra került az elmúlt évtizedekben, rendszerint a kulturális, az egyházi és az oktatási feladatokért vállaltak felelősséget a megbízottjai. Markó Béla művelődési és oktatási ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes volt, Kelemen Hunor állt már a kulturális tárca élén, és rövid ideig kultuszminiszterként kapott megbízást Hegedűs Csilla is.

Az RMDSZ Kelemen Hunort jelöli miniszterelnök-helyettesnek a román kormányba

Három miniszteri tárcának is magyar vezetője lesz, a pártnak 12 államtitkári és egy helyettes államtitkári tisztség is jut.

Most azonban – amikor a szélsőjobboldali Románok Egységéért Szövetség (AUR) parlamentbe kerülése miatt is különösen sok vita és konfliktus körvonalazódik ezeken a területeken – nem az RMDSZ-hez kerültek ezek a tárcák. A kisebbségi szempontból stratégiai fontosságú oktatási és kulturális minisztériumot egyaránt a PNL kapta – Sorin Cimpeanu és Bogdan Gheorghiu révén. Egyiküknek sincs tapasztalata kisebbségi ügyekben. Az RMDSZ-é lett viszont a környezetvédelmi, vízügyi- és erdőgazdálkodási tárca, amit az a Tánczos Barna vezet, aki tíz éve már volt államtitkára a vidékfejlesztési minisztériumnak, és aki ellen hat éve hivatali visszaélés gyanújával eljárást indított a Korrupcióellenes Ügyészség.

Cseke Attila a fejlesztési és közigazgatási tárca vezetője lett, ő az RMDSZ országosan ismert politikusa. Igaz, korábban egészségügyi miniszter volt, és egészségügyi szakpolitikusként dolgozott akkor is, amikor a Szövetség nem volt kormányon.

Valódi meglepetést okozott Novák Eduárd ifjúsági és sportminiszteri kinevezése.

Ő „civil a pályán”, kerékpáros paralimpiai Európa- és világbajnok, aki eddig nem kapott és nem vállalt politikai megbízást. Kelemen Hunor a kormány RMDSZ-es miniszterelnök-helyettese az USR-Plus által jelölt Dan Barna mellett.