"A magyar ember hülye ehhez" – egy világsikerre törő kis bajai cég története
Az ultrahigh-end hifi termékek piacán versengő magyar vállalkozást, a Popori Acousticset egy pökhendi kijelentés keltette életre. Megmutatjuk, hogyan jött létre és hova tart a bajai cég, mely az elektrosztatikus hangfalgyártás hazai úttörője.
A fogyasztói elektronikai berendezések 99 százalékában úgynevezett elektrodinamikus hangszórók találhatók. Ezek azok a mindenki által ismert, kisebb-nagyobb tölcsérre hasonlító valamik, melyek lelke egy mágnes. És vannak az elektrosztatikus hangszórók, melyek teljesen más elven, egy vékony, de nagy felületű fólia révén adnak ki hangot magukból. Igen jó minőségben.
Technikailag ennél jobban nem is megyünk bele a témába, hiszen azt már megtettük a 100 százalékban magyar Popori Acoustics első kereskedelmi forgalomban kapható terméke, az elektrosztatikus WR1 hangfal tesztje során. Ezúttal azt járjuk körbe, mi kellett ahhoz, hogy egy kis bajai vállalkozás világratörő tervekkel 2021-ben piacra dobjon egy 13 millió forintos ultrahigh-end hangfalat.
Honnan ered?
A Popori Acoustics agya az idén 50 esztendős Popori Ottó, akit a hazai hifisták már jó ideje ismernek és elismernek. Egyrészt amiatt, mert jó ideje foglalkozik hangszórók javításával, másrészt pedig azért, mert ő az elektrosztatikus hangzás hazai úttörője.
Bajai céglátogatásunk során Popori elárulta, hogy a technológia olyannyira nem mai fejlesztés, hogy már a II. világháború előtt létezett, és tudomása szerint Magyarországon jegyezték fel először. A második nagy világégést követően aztán külföldre szivárgott a tudás, majd pedig 1953-ban az Egyesült Államokban egy bizonyos Arthur Janszen védette le az elektrosztatikus hangszóró első szabadalmát.