Az utolsó őrült ötletig küzd Trump az elnökválasztási eredmény átírásáért

11 perc

2021.01.06. 09:00

Ha vadnyugati történet lenne, egy végső tűzpárbajban mérkőznének meg az elnökségért Donald Trump és még mindig kitartó maroknyi republikánus szövetségesei a demokratákkal. De a politikai arénában is az alkotmányosság határait feszegető, elkeseredett küzdelmet hozhat Washingtonban január hatodik napja.

A washingtoni kongresszus épületében, a Capitoliumban négyévente ilyenkor, január 6-án, ünnepélyes, időnként édes-bús hangulatú, de mindig viszonylag sima adminisztratív esemény zajlik. A képviselőház és a szenátus helyi idő szerint délután egykor kezdődő együttes ülésére bevisznek két, XIX. századi mahagóni dobozt. Azokban az elektorok szavazatai rejlenek, akik december 14-én az ötven szövetségi államban, valamint a fővárosban, Washingtonban összeültek, és közölték, melyik elnökjelöltre – pontosabban elnökjelölt–alelnökjelölt párosra, az amerikai politikai szlengben „ticketre” – voksolnak. Mégpedig arra, aki az államukban a legtöbb szavazatot kapta a novemberi elnökválasztáson (kivéve Maine és Nebraska államokat, ahol nem a győztes mindent visz elvnek megfelelően, hanem a kongresszusi választási körzetek szerint osztják el az elektorokat). A szenátus elnöke, aki az alkotmány szerint az USA alelnöke,

Alabamától Wyomingig ábécésorrendben kibontja a borítékokat, majd azok tartalmának hitelesítése után kihirdeti a győztest,

akire isten áldását kéri, hogy szolgálhassa az Amerikai Egyesült Államokat.

Na, ez most nem így lesz. Washingtonra – és a világra – hosszú, zűrzavaros, valószínűleg helyenként botrányos január 6-a vár, és szerencse lesz, ha a cirkusz nem folytatódik másnap is. Az alaphangot hetek óta megadja a nyilvánosság előtt, valamint a Twitter-üzeneteiben a választási vereségét elismerni nem hajlandó, a demokrata Joe Biden győzelmét „példátlan csalásnak” tulajdonító Donald Trump, aki, ha nem is vadnyugati tűzpárbajt, de politikai tűzijátékot szeretne látni a Capitoliumon. A híveit folyamatosan hergeli, ám az össztüzet az utolsó napokban alelnökére, Mike Pence-re zúdította.

Még a szenátus erőviszonyait eldöntő – a republikánusok és a demokraták számára is létfontosságú – keddi georgiai pótválasztás kampányán is minden alkalmat megragadott, hogy Pence-et arra biztassa: ne egyszerűen megszámolja és hitelesítse az elektori szavazatokat, hanem minősítse érvénytelennek, és dobja ki azokat, amelyek abban az öt vagy hat államban születtek, ahol november 3-án kis különbséggel – Trump olvasatában viszont nagy csalással – Biden nyert.