Kiadták a kilövési engedélyt a Facebookra és a Google-ra, milliárdos bírságok jöhetnek
Erőfölényükkel visszaélés miatti vizsgálatokkal hadakozhat az idén az USA-ban és Európában is a Facebook és a Google. Fölmerült a feldarabolás lehetősége, de valószínűbbek a korlátozásokkal járó gigabírságok.
„Jobb felvásárolni, mint versenyezni”
– szögezte le egy 2008-as e-mailjében az üzleti filozófiáját Mark Zuckerberg, a Facebook akkor 24 éves alapítója. Az általa az egyetemi kollégiumi szobájában létrehozott közösségi hálóra épített vállalkozás akkor még többet költött, mint amennyi bevétele volt, pénzügyi ereje messze volt a néhány évvel későbbitől, de már látszott, hogy benne van a lehetőség a digitális világ letarolására.
Azt, hogy Zuckerberg komolyan gondolta, amit leírt, az USA szövetségi kereskedelmi bizottsága (FTC) és 46 szövetségi állam, valamint a főváros, Washington és Guam főügyészei által beadott kereset bizonyítja, amely ezt az e-mailt is tartalmazza. A washingtoni területi bíróságon kezdeményezett perben azzal vádolják a Facebookot, hogy piaci verseny helyett inkább felvásárolta a rá potenciális veszélyt jelentő riválisokat, majd visszaélt az így kialakított erőfölényével.
A kereset célpontjában két ügylet van: az Instagram 2012-es, egymilliárd dolláros, valamint a WhatsApp 2014-es, 22 milliárd dolláros megvétele. Zuckerberg 2011 nyarán jelezte először az érdeklődését az Instagram iránt, mert az akkor még kevesebb mint tízmillió ember által használt, 13 fős cég működtette képmegosztó alkalmazás viharos sebességgel terjedt az okostelefonokon – ahol a Facebooknak nem voltak erős pozíciói –, és elszipkázta a fiatalokat a piacvezető közösségi hálótól. Az Instagram társalapítója, Kevin Systrom elutasította az érdeklődést, ám végül mégis tárgyalni kezdett, mert – ahogy az a washingtoni képviselőház idei vizsgálatából kiderült –
attól tartott, hogy a Facebook tönkreteszi a cégét, ha ellenáll.
A WhatsApp üzenetküldő applikáció is kihívásként tűnt fel Zuckerberg radarján, és személyesen alkudozott a megvételéről, miközben megtiltotta, hogy a hasonló szolgáltatást kínáló kínai és dél-koreai alkalmazások hirdessék magukat a Facebookon.