Galamblelkű ragadozóknak: már állatok leölése nélkül is ehetünk igazi húst

6 perc

2020.12.11. 15:00

Szingapúrban, a világon először, hatósági engedélyt kapott a laboratóriumban, állati sejtből tenyésztett csirkehús forgalmazása. A műhús piaca tíz év múlva a teljes húságazat tizede lehet.

Először vadászták, majd a szabadban és farmokon kezdték tenyészteni, aztán beindult az ipari méretekben történő „gyártás”. Majd, a hagyományos állattartásból és -feldolgozásból származó hús készítését forradalmasítva, növényi sejtekből sikerült előállítani. De még ezt is lehetett fokozni, hiszen néhány évvel ezelőtt nekiálltak a valódi állati sejtek laboratóriumi növesztésének a kísérletezésével, és a legújabb módszerben bízók a múlt héten jelentős győzelmet arattak. Az Eat Just San Francisco-i startup cég a szingapúri városállamtól – a világon először – megkapta a hatósági engedélyt a laborban készített csirkefalatkái forgalmazására.

Az állati sejtből származó mesterséges húskultúra egészen pontosan a szingapúri élelmiszerhivatal hozzájárulásával a csirkefalatok (chicken nuggets) alkotórésze lehet. Az engedélyezési eljárás két éve kezdődött, az Eat Just céggel szorosan együttműködve. A hivatal külső szakértőket kért fel a toxikológia, a bioinformatika, a táplálkozástudomány, az epidemiológia, a közegészségügy, az élelmiszer-tudomány és -technológia területeiről. Nemcsak a végterméket vizsgálták, hanem az egész gyártási folyamatot is.