15 milliárdos szabadulószobát épített a világnak Rubik Ernő
Nem akart feltalálni semmit, csak egy térbeli geometriai problémán gondolkodott – idézi fel új könyvében az alkotó a világhírű magyar bűvös kocka születését.
Rubik Ernő volt az első ember, aki nem tudta kirakni a Rubik-kockát. Persze ő volt a feltaláló, és persze hogy ő volt az első, aki azután mégis ki tudta rakni. De képzeljük el a fiatal mérnököt, akivel életében (és a kocka életében) először fordult elő, hogy a szerkezetet eltekerve nem látszott a visszaút.
„Káoszt teremtettem, és képtelen voltam kitalálni, hogyan vághatnék rendet benne. Utánanézni? Hol? A témában nem létezett semmilyen háttéranyag. Olyan volt, mint egy szabadulószoba. (...) Csakhogy ezt a szobát én építettem. A játékszabályok pedig nem voltak kifüggesztve a falra.” Így idézi fel a helyzetet új könyvében, amely A mi kockánk címmel nemrég jelent meg, véletlenül nem sokkal az előtt, hogy a kocka kanadai kézbe került. Múlt heti hír szerint a Spin Master játékgyár felvásárolta a brit Rubik's Brand Limited céget, a kocka tulajdonjogainak birtokosát. A vételár azt jelzi, hogy a kocka most több mint 15 milliárd forintot ér.
Rubik Ernő: „A készen kapott, tekintélyelvű tudás elnyomja a kérdezés szabadságát"
A gyerekek a belső motivációjukat és kíváncsiságukat megőrizve kell, hogy megértsék a világot - mondja a hvg360-nak adott exkluzív interjúban Rubik Ernő, akinek a világ számos pontján egyszerre jelent meg könyve a bűvös kocka történetéről.
Pedig Rubik nemhogy üzletet, de még csak játékot sem akart csinálni, amikor 1974-ben, harmincévesen, az Iparművészeti Főiskola (a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem elődje) oktatójaként megalkotta a nem teljesen előzmények nélküli, mégis egyedülálló konstrukciót. Megoldást keresett egy térbeli geometriai problémára. Először nyolc kis fakockát barkácsolt össze egy nagyobb kockává. „Teljesen lefoglalt az a látszólag mellékes tény, hogy teljes képtelenségnek tűnt úgy biztosítani a nyolc alkotórész számára a független mozgást, hogy köztük mindvégig megmaradjon a fizikai kapcsolat.”
A feladatot gemkapcsokkal és gumiszálakkal sikerült megoldania, annak a felismerésnek az alapján, hogy a kis kockáknak a sarkuknál kell kapcsolódniuk egymáshoz. A konstrukció azonban előbb-utóbb darabjaira hullott. Rubik ezek után fejben kísérletezett tovább, és lassan eljutott addig, hogy 8 kockával nem oldható meg a feladat, de 27-tel igen. Az is kiderült, hogy a középső, kívülről láthatatlan elem – a 27., amelyet eleinte nem is tervezett be – a legfontosabb, mert az tartja egyben az egész szerkezetet.