Rasszista nézetei miatt Voltaire-t ma már be sem engednék a párizsi szalonokba
Ismét napirendre került Voltaire életművének átértékelése, miután az eddig is ismert antiszemita és kirekesztő írásai mellett most megtámadták azért is, mert a felvilágosodás filozófusa nemcsak támogatta annak idején a rabszolga-kereskedelmet, hanem még anyagi hasznot is húzott belőle.
„Mi a türelem? Az emberiség osztályrésze. Gyarlóságokból és tévedésekből vagyunk összegyúrva valamennyien, bocsássuk meg hát kölcsönösen ostobaságainkat: ez a természet legfőbb törvénye” – elmélkedett a Filozófiai ábécé egyik szócikkében Voltaire, alias Francois-Marie Arouet. A francia író, filozófus azt valószínűleg bekalkulálta a „hordozható szótárként” is emlegetett műve írásakor, hogy az a megjelenése után azonnal egyházi indexre és máglyára kerül. Azt azonban aligha sejthette, hogy jó 250 évvel később ő lesz leginkább rászorulva az emlegetett megbocsátásra.
Nyár végén, részben az Ábécében, részben más műveiben fejtegetett (vállalhatatlan) eszméi miatt öntötték le indulatos tüntetők vörös festékkel a Párizs belvárosában, egy kis zárt kertben álló szobrát. A Black Lives Matter mozgalom aktivistái világszerte sok más híresség köztéri szobrát is megrongálták vagy ledöntötték (Franciaországban a rendőri rasszizmus miatt a tüntetések különösen hevesek voltak), ám az „áldozatok” közül talán egyikük múltja sem indított el olyan vitát, mint Voltaire-é.
Ezen a videón 1 perc 20 másodpercnél látható Voltaire megrongált párizsi szobra:
A vandalizmust az ő esetében (is) a rasszista nézetei váltották ki. Az 1734-ben írt, de csak halála után megjelent Metafizikai értekezésben – a Biblia tanítását kétségbe vonva – például azt fejtegette, hogy
A szakállas fehérek, a gyapjas fejű négerek, a sörényes sárgák és a szőrtelen emberek nem ugyanannak az emberpárnak a leszármazottai.
Kicsit később pedig ezt azzal egészítette ki, hogy szerinte az emberek „magasabb rendű lények a négereknél, miként a négerek is magasabb rendűek a majmoknál, a majmok pedig az osztrigáknál és a hozzájuk hasonló állatoknál”.