Hont András: Háború és háború

4 perc

2020.10.09. 09:00

Magyarországon a jogállam terepét hadseregek tarolták le. S nem tegnap, hanem majdnem másfél évtizede háborús terület az ország. Vélemény.

A múlt héten a gépesített lövész ezredes megérkezett az SZFE-re. Ugyanekkor Magyarország megszakította a kétoldalú kapcsolatokat Vera Jourovával, az Európai Bizottság alelnökével. Nem sokkal korábban kiderült, hogy a kormánynak kész „haditerve” van a járvánnyal szemben. Észre sem vesszük, és arra fogunk eszmélni, hogy lerohantunk valami offshore szigetet.

Folyamatos hadviselés, állandó készültség, kilencvenháromezer négyzetkilométer felvonulási terület. Csapataink harcban állnak, a kormány lop.

De ez most mellékes.

Mármint a kormánynak is ez már csak a mellékes, a fő bevételeiről már gondoskodott, amikor a termelőeszközök nagy részét egyetlen család nevére íratta, de mellékes ez a gondolatmenet szempontjából is. A szerint csak a véget nem érő háború számít. Háborúban pedig hallgatnak a múzsák, és hallgatniuk kéne a jogvédőknek. A jogvédők azonban nem hallgatnak, ebből látszik, hogy nem múzsák, mégis megihlették az Európai Unió intézményeit.

Hont András: Vityernyák

Egy ideológiai alakváltó kalandozása a szórakoztató irodalomban. Kimerítően az „Orbán-esszéről". Vélemény.

Szintén a múlt héten tette közzé az Európai Bizottság a jogállamisági jelentését, benne ilyen, Magyarországra vonatkozó fordulatokkal: „egyes nemzeti vállalkozások szoros összefonódása előmozdítja a korrupciót”; „szűkülnek az állampolgári felügyelet lehetőségei”; „a médiabeli tulajdonviszonyok átláthatósága nem teljesen garantált”; „a médiakoncentráció fokozta a médiapluralizmust fenyegető veszélyeket”; „aggályos a jogalkotási eljárás átláthatósága és minősége”. Szűkül, aggályos, nem garantált. Az ejnye-bejnyé!-t erősen hiányoltam.

Ennyi mégis elegendő volt, hogy a kormány újabb frontot nyisson.

Kommunikációs rohamot indított „Brüsszel” és a magyar kormányt bíráló politikusok, így a már említett cseh (amúgy jobboldali) Jourová és az EP-alelnök, német (amúgy baloldali) Katarina Barley ellen. A kormányzat emberei szerint már megint támadják hazánkat, és olyasmit kérnek számon (ti. a jogállamiság érvényesülését), ami nem egzakt kategória, hanem politikai fogalom.