Keleti Éva: "A fotó nem hazudik, nem írható át, mint a történelemkönyvek"

5 perc

2020.10.17. 11:30

A színházi fotózásban iskolát teremtett, egyes képei ma már múzeumban őrzött kincsek. A rendszerváltás után több mint 20 évig letette a fényképezőgépet, de a tavalyi életmű-kiállítására már 50 új fotót is készített. Portréinterjú Keleti Évával.

HVG: A trükköket ismerő szakmabeliként milyen érzés, amikor önt fotózzák?

Keleti Éva: Nehéz elképzelni ennél kellemetlenebb szituációt. Mindkét fél számára. Mindig kivártam, amikor már észre sem vették a fényképezőgépet. Megesett, hogy több napig tartott.

HVG: Mit szólna, ha a HVG fotósa is be szeretne költözni pár napra a lakásába, ahogy ön Ruttkai Évával és Latinovits Zoltánnal dolgozott?

K.É.: Mindenekelőtt közölném vele, hogy kényelmetlen a kanapé.

Visszapillantás: Keleti Éva életmű-kiállítása - Nagyítás-fotógaléria

Visszapillantás. Keleti Éva alkotóként, és a szakma szervezőjeként egyaránt meghatározó személyisége a magyar fotográfiának. Nyolcvanadik születésnapja alkalmából a Budapest Galéria kiállítótermében nyílik reprezentatív kiállítása augusztus 25-én. Színes tematikájú riportfelvételei, színház- és táncfotói, ikonikussá vált portréi mellett a fotóművész más oldalait, iróniába hajló látásmódját, klasszikus riporteri mentalitását vagy műtermi felvételeit is megismerheti a közönség.

HVG: Azt mondja, az emberről alkotott véleményét közli a képpel. Hogy lehet ezt abba a villanásnyi időbe belesűríteni?

K.É.: Annak a villanásnak hosszú előélete van. Addig a pillanatig, ha íróval állok szemben, elolvasom a könyvét, muzsikusnál meghallgatom a zenéjét, színházban látom az előadásokat. Az ennek alapján kialakított meggyőződésemet szeretném visszaadni abban a pillanatban.