Átrendezte a járvány az ingatlanpiacot: kevesebb az új lakás, felértékelődtek a nyaralók
A budai villák és a balatoni nyaralók eddig válságállónak bizonyultak, csakhogy a piaci szereplők szerint az igazi visszaesés még hátravan az építőiparban. A lakáspiacon az ügyfelek 20 százaléka elhalasztotta az adásvételt, májusban összesen 40 százalékkal esett vissza az ingatlan-értékesítések száma a tavalyihoz képest.
A kihalt budapesti utcákon még a veszélyhelyzet idején is voltak olyan helyszínek, ahol mindig volt ember, és még a maszkok sem tűntek annyira életidegennek: az építkezéseken nyüzsögtek a munkások. A veszélyhelyzet kihirdetése utáni első hetekben pedig még kisebb felvásárlási lázról is beszámoltak az építőanyag-kereskedők. Ez azonban hamar lecsengett, miközben délután három órakor minden bezárt, vagyis az eredményes beszerzés nem kis szervezőkészséget igényelt. Mindez lassította az építkezéseket, csúszni kezdtek a projektek, és most már elkerülhetetlennek látszik a visszaesés az idei termelésben.
Még tart a nagy lakásépítési láz, de már tisztán látszik, hogy közel a vége
Rendkívül sok lakást adtak át az idei első negyedévben, de az építési engedélyek számából már látszik, hogy vidéken vége lesz az építkezési rohamnak és Budapest is legfeljebb stagnálásra számíthat.
Igaz, a megtorpanás a vírustól függetlenül is várható volt. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke, Koji László május közepén közzétett elemzéséből már az is látszott, hogy a mikro- és kisvállalkozások kicsit több megbízást is elbírnának, de még mindenki talált magának munkát a 335 ezer embert foglalkoztató iparágban.