400 évvel ezelőtt, az óceánon írták le az amerikai demokrácia alapértékeit

8 perc

2020.11.17. 13:00

Az Egyesült Államok politikailag a Mayflower (Galagonyavirág) nevű hajón született meg négyszáz évvel ezelőtt, mielőtt a törékeny és óceánjárásra voltaképp alkalmatlan hajóról puritán szülei az „Új Izrael”, az „Új Ígéret Földje” területére léptek volna. A zarándokok borzalmas dolgokat éltek meg addig, és nem kevésbé borzalmasak vártak rájuk a parton. Jelentős részük pár hónappal később már nem is élt.

A Rómával való szakítás (1531) utáni évszázadban valamennyi keresztény irányzat híveinek volt okuk rettegni Anglia földjén. Hol a katolikusoknak, hol a protestánsoknak, hol a másképp protestánsoknak. A radikális protestantizmus híveit váltakozó eréllyel üldözték I. Erzsébet (1558-1603) és I. Jakab (1603-1625) uralkodása idején.

A katolikushoz hasonló, hierarchikus (episzkopális) felépítésű anglikán egyházból kiváltak azok, akik a horizontális szerveződésű, a gyülekezetek önkormányzatára épülő (kongregacionális) egyház hívei voltak. Őket az alapító Robert Brown után brownistáknak nevezték. Erzsébet is, Jakab is üldözte őket. Brown maga renegát lett, és visszatért az anglikán egyház kebelére, de azért ő is börtönben töltötte élete jelentős részét. A kitartó szeparatisták közül jó néhányat ki is végeztek. Henry Barrow-nak, a londoni puritánok vezetőjének is ez lett a sorsa.

A puritánok egy része 1608-ban átmenekült az 1581-ben létrejött Hollandiába, ahol szabadon élhették a hitüknek megfelelő, szigorú erkölcsi normák szerinti életet. Új hazájukban szabadok voltak ugyan, de szegények. Nehezen boldogultak, a legrosszabb, legegészségtelenebb munkák jutottak nekik, s ahogy múltak az évek, azt kellett tapasztalniuk, hogy gyermekeik már inkább flamandnak, mint angolnak tudják magukat. Egyre több helybéli teológus érvelt a „túlzott” vallásszabadság ellen, és a civil lakosság egy része is szembefordult a menekültekkel, attól tartván hogy növelik a spanyol invázió veszélyét. Anglia és Hollandia szövetségre lépett Spanyolország ellen, és I. Jakab a szövetségesétől azt követelte, hogy Hollandia helyezze törvényen kívül a szeparatistákat, s szolgáltassa ki őket Angliának.

A puritánoknak tehát volt rá okuk elég, hogy elkívánkozzanak Hollandiából.

Isaac Claesz van Swanenburg (1594-96 között): gyapjúkészítő munkások Leidenben /// Ezt hagyták ott a puritánok
Wikipédia / Közkincs