Miért nem vették komolyan, hogy a népszerűbb jelölt, Joe Biden amerikai elnök lehet?
A média a 2016-os blama után megpróbálta nem elkövetni még egyszer ugyanazt a hibát, hogy alulbecsüli a hátrányban lévő jelölt esélyszázalékát az amerikai választáson. A közgazdaságtannak is az egyik legizgalmasabb alapvetése az: 50-50 vagy 100-0 esélyekben könnyedén lehet gondolkozni, de amint mások a valószínűségek, könnyedén elveszítjük a racionalitásunkat.
Volt az idei amerikai elnökválasztásnak egy furcsa mellékszála. Nem is igazán tűnt fel sokaknak az elmúlt hetek híreinek olvasása közben, de utólag csak szemet szúr: hogy lehetett az, hogy a média sokkal gyakrabban írt arról, miként nyerheti meg Donald Trump a választást, amikor a számok alapján végig Joe Biden tűnt esélyesebbnek. Július óta arról szóltak a közvélemény-kutatások, hogy országosan 8-10, a kulcsállamokban 4-7 százalék Biden előnye, mégis azt magyarázták cikkek tömegei, hogy miért nem szabad Trumpot esélytelennek tartani.
Túl egyszerű válasz erre az, hogy mert 2016-ban sokan megégették magukat, amikor előre leírták Trumpot. Sokkal inkább ott kell keresni a média mostani hozzáállására a választ: beláttuk azt az alapvetést, hogy óriási félreértésekhez vezethet el, ha az esélyszázalékokat félreértelmezzük. Ez egyben a válasz arra is, hogy mit keres ez a téma a közgazdasági elméleteket bemutató sorozatunkban – a közgazdaságtan, a közvélemény-kutató szakma és a pszichológia izgalmas határterülete az, hogy mit kezdenek az emberek az esélyekkel.
Probability Comparisons
xkcd.com is best viewed with Netscape Navigator 4.0 or below on a Pentium 3±1 emulated in Javascript on an Apple IIGS at a screen resolution of 1024x1. Please enable your ad blockers, disable high-heat drying, and remove your device from Airplane Mode and set it to Boat Mode.
A választás előtt egy nappal készült el az xkcd mesteri ábrája arról, hogy milyen esélyszázalék mit jelent pontosan. Érdemes alaposan is belemélyedni a részleteibe (a fenti képre kattintva böngészheti az egészet), de ami a választást illeti:
- a 89 százalék esély, amit a FiveThirtyEight a szavazás előtti utolsó becslésében Biden győzelmére adott, pontosan olyan, mint egy kockával két dobásból legalább egyszer 3-ast vagy magasabb számot dobni,
- a Trump győzelmi esélyét jelző 10 százalék épp annyi volt, mint annak a valószínűsége, hogy ha valaki öt lapot kap egy csomag francia kártyából, akkor nála lesz a pikk ász,
- az 1 százalék arra, hogy a két jelölt ugyanannyi elektort szerez, pont olyan valószínű volt, mint hogy Stephen Curry egymás után két büntetődobást kihagy,
- az a 29 százalék pedig, hogy Biden két számjegyű százaléknyi különbséggel nyer, egy kicsit jobb esély volt, mint az, hogy LeBron James elront egy büntetőt.
Daniel Kahneman és Amos Tversky közgazdasági Nobel-díjat érő kilátáselméletét korábban már mi is említettük. Ha az agyunk helyén gép lenne, és feltennék a kérdést, hogy mit szeretnénk, 501 dollárt azonnal, vagy 5 százalék esélyt arra, hogy nyerünk 10 ezret, egyszerűen megszoroznánk a győzelem esélyét a nyereséggel, arra jutnánk, hogy 5%x10000=500, vagyis ennél jobban megéri az 501-et választani. Nyilvánvalóan nem így működünk, amikor élesben letesztelték, a döntő többség kockáztatott.
Kahneman és Tversky úgy találták, hogy
az egyetlen, amit teljesen megbízhatóan tud értelmezni az ember, az 50-50 százalék, és természetesen a 100-0. Minden más helyzetben torzít a megfigyelésünk.
Ez pedig nem csak azt jelenti, hogy a közvélemény-kutatásokat félreérthetjük, hanem azt is, hogy rossz gazdasági döntéseket hozunk meg. Amit Kahnemanék önkéntesek játékai alapján modelleztek, az több esetben leírta azt is, hogyan reagálnak a tőzsdéken a brókerek, ha kockázattal szembesülnek. Az ő nyomukon elindult későbbi kutatások azt is kimutatták, hogy ez a viselkedés szinte tökéletesen független attól, mennyire vagyunk művelt emberek, mennyire készülünk a kockázatokra, egyszerűen így működünk. Az is kiderült, hogy négy olyan helyzet van, amikor különösen romlik a valószínűség érzékelése.