Jogállami jelentés: rendszerváltás utáni rendszerhibák Közép-Európában

8 perc

2020.10.14. 11:00

Néhány éve a magyar kormány azzal ment neki az Európai Bizottságnak, hogy politikai okokból csak Magyarország jogállamiságát vizsgálja, pedig más uniós tagállamban is előfordulhatnak visszaélések, vagy a kifogásolt magyar szabályozáshoz hasonló megoldások. A Bizottság meghallotta a magyar kormány reklamációját és nemrég az összes tagállamot megvizsgálta. Ez most már nem tetszik a magyar kormánynak. Mert az elemzés csak megerősítette: Magyarországon és Lengyelországban még a térségben is kiemelkedő mértékben romlik a demokrácia és a jogállamiság állapota.

Nemrég nyilvánosságra hozta első, mind a 27 tagállamra vonatkozó jogállamisági jelentését az Európai Bizottság. Az alapján értékelték az uniós országokat, hogy megfelelően működik-e az igazságszolgáltatási rendszerük, elég erősek-e demokratikus fékek és ellensúlyok, szabad és sokszínű-e a média, és hogy hatékonyan lépnek-e fel a korrupció ellen.

Az Európai Bizottság alelnöke szerint Orbán beteg demokráciát épít

Vera Jourová a Spiegelnek adott interjúban arról beszélt: amit Orbán csinál még csak nem is illiberális. Szerinte félő, hogy a közvélemény egy napon arra döbben rá: a legutóbbi választás volt az utolsó, amelyet még szabadnak lehetett nevezni.

Magyarország a jogállamiság állatorvosi lova, az itt fellelt problémák egyike-másika visszaköszön a legtöbb közép-európai országban, de így együtt nem lehet velük máshol találkozni. A jogállamisági hiányok – talán Szlovéniát leszámítva – közép-európai sajátosságoknak tűnnek. Mintha még mindig a rendszerváltozás utáni zűrzavaros időket élnénk. Az átláthatóság hiánya ezeknek a rendszereknek a természetes velejárója a bizottság elemzésének tükrében. Az üzlet, a sajtó, a politika összefonódását nem akadályozzák meg jogszabályok.

Katarina Barley: Orbán enyveskezű, most lehet megállítani vagy soha

Az Európai Parlament német alelnöke szerint a magyar kormányfő sajnos már messzire jutott a jogállam lebontásában, és ezt néppárti barátai tétlenül nézik. Amit az Európai Tanács bedobott a jogállam védelmére, az teljesen hatástalan Orbán ellen - mondta Katarina Barley a Spiegelnek adott interjúban.

A társadalmi felháborodást idejekorán érzékelik a kormányzó rendszerek, és egyrészt a sajtó manipulálásával és foglyul ejtésével, másrészt a párbeszéd színtereinek korlátozásával lépnek fel az alulról jövő kezdeményezésekkel szemben. Több állam kísérletezik azzal, hogy megbélyegzik a civil szervezeteket és ellehetetlenítik a külföldi finanszírozásukat. A civil szervezeteket érintő magyar szabályozásról már kimondták, hogy sérti az uniós jogot.

Bulgáriában és Romániában a korrupcióellenes küzdelemnek különös jelentősége van. Az Európai Unió – alapvetően Hollandia – ugyanis főként emiatt nem járul ahhoz, hogy ez a két ország a schengeni térség tagja legyen.